PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Katowicka SSE spodziewa się osłabienia inwestycji w 2013 roku

  • Autor: PAP
  • 15 sty 2013 17:46

Katowicka SSE spodziewa się osłabienia inwestycji w 2013 roku

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna spodziewa się w tym roku 20 nowych projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 0,8-1,2 mld zł. Może powstać 800-1200 nowych miejsc pracy - szacują przedstawiciele strefy. Oznacza to osłabienie inwestycji wobec roku 2012.

REKLAMA

"W związku z obecną sytuacją gospodarczą nasze prognozy na 2013 roku są bardzo ostrożne, choć jednocześnie nie pozbawione pewnego optymizmu. Wynika on z faktu, że np. firmy motoryzacyjne, by za około trzy lata móc skorzystać z powracającej koniunktury w tej branży, muszą już dziś decydować o lokowaniu niektórych swoich przedsięwzięć" - powiedział we wtorek PAP prezes KSSE Piotr Wojaczek.

Paradoksalnie więc w sytuacji, gdy obecnie motoryzacja odczuwa kryzys związany ze spadkiem sprzedaży samochodów, właśnie ta branża może być motorem nowych inwestycji, które będą gotowe za 2-3 lata. Wśród tych inwestorów, którzy w ubiegłym roku zdecydowali się na ulokowanie swoich projektów w KSSE, dominowała branża motoryzacyjna.

W ocenie prezesa Wojaczka skutki spowolnienia w sektorze motoryzacji, których doświadcza np. zwalniająca 1450 pracowników fabryka Fiata w Tychach (zlokalizowana poza strefą), nie muszą w podobny sposób przełożyć się na inne firmy motoryzacyjne na Śląsku, z których duża część działa w KSSE.

"O zmniejszającej się skali produkcji Fiat informował swoich kooperantów już w połowie 2011 roku, byli więc w stanie stopniowo dostosowywać się do tej sytuacji i odpowiednio reagować, dopasowując swoje portfele. Dzięki temu społeczne skutki tego zjawiska rozłożyły się w ciągu półtora roku" - ocenił Wojaczek. Nie wykluczył, że także teraz firmy z branży motoryzacyjnej będą zmuszone do cięć.

W minionym roku wydano 26 pozwoleń na działalność w KSSE - ponad połowę z nich otrzymały firmy już działające w strefie, które realizują w niej nowe projekty lub rozbudowują fabryki. Łączna wartość nowych inwestycji zadeklarowanych w 2012 r. to ponad 1,5 mld zł. Powstaje dzięki nim ok. tysiąca nowych miejsc pracy. To lepszy wynik niż w 2011 r., kiedy nowych projektów było 20, wartości ok. 1,1 mld zł, a nowych miejsc pracy również około tysiąca.

Największe pozyskane w ubiegłym roku inwestycje realizują m.in. firmy: Metsa Tissue Krapkowice (ok. 170 mln zł) i Valeo Electric and Electronic Systems (ok. 110 mln zł). Pierwszy inwestor buduje w Krapkowicach na Opolszczyźnie nowoczesny zakład produkcji artykułów papierniczych, drugi stawia w Czechowicach-Dziedzicach nową halę produkcyjną z centrum laboratoryjno-badawczym i zapleczem biurowo-socjalnym. Firma zajmuje się produkcją podzespołów do rozruszników, alternatorów i kompresorów do klimatyzacji aut.

  • 1
  • 2
  • realny nick 2013-03-11 17:11:59
    Sa to działanie być może dobre ale spóżnione o co najmniej 7lat. Należy zaczynać od nowych pomysłów i projektów a nie od likwidacji wprawdzie przestarzałego ale działajacego przemysłu. efekt 30% realnego bezrobocia ok. 7 mlnów ludzi. teraz modlimy sie aż ktoś z zachodu zainwestuje i stworzy 100 miejsc pracy co jest kropla w morzu
  • kamasz 2013-02-21 12:47:51
    Raczej firmy będą po prostu szukały rozwiązań racjonalnych - to najbardziej prawdopodobny scenariusz, nie sądzicie? Przykładem niech będą strefy ekonomiczne - hale.jartom.com/nieruchomosci/Millenium-Logistic-Park-Bierun-Bierun-2737ahhw,61,hale,,w,0,,,2737a To właśnie są dobre okazje do zainwestowania.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA