PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Katowicka strefa będzie większa. Szansa na miliardowe inwestycje

  • Autor: PAP
  • 04 sty 2017 09:01

Katowicka strefa będzie większa. Szansa na miliardowe inwestycje fot. Fotolia

Decyzja rządu o poszerzeniu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o ponad 269 hektarów otwiera szansę na inwestycje sięgające 5,3 mld zł i utworzenie dzięki nim kilkunastu tysięcy nowych miejsc – wskazują władze KSSE.

REKLAMA

Rozporządzenie Rady Ministrów z 16 grudnia 2016 r., zmieniające rozporządzenie w sprawie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), weszło w życie 30 grudnia ub.r. Zgodnie z jego najnowszym brzmieniem katowicka strefa obejmuje grunty o powierzchni ponad 2614 ha.

We wtorkowej informacji w tej sprawie przedstawiciele KSSE uściślili, że rozporządzenie Rady Ministrów włączyło do Strefy grunty o powierzchni ponad 269 ha, zwiększając jej powierzchnię o ponad 11 proc., a także wyłączyło grunty o powierzchni niespełna 3,5 ha.

Według szacunków KSSE, na nowych jej terenach w perspektywie najbliższych lat może powstać ok. 13,4 tys. nowych miejsc pracy, przy nakładach inwestycyjnych rzędu 5,3 mld zł. Łącznie może pojawić się tam nawet 100 nowych projektów inwestycyjnych. Maksymalna łączna wielkość pomocy publicznej, jaka może trafić do inwestorów realizujących projekty na nowych terenach, to ok. 1,9 mld zł.

Do Strefy włączono tereny położone w 16 miejscowościach, zarządzane przez wszystkie podstrefy KSSE. W podstrefie gliwickiej statusem specjalnej strefy objęto nowe grunty w Zabrzu (ponad 44 ha) i Oleśnie (ponad 31,5 ha). W podstrefie jastrzębsko-żorskiej to grunty w Jastrzębiu-Zdroju (ponad 25 ha), Godowie (ponad 14 ha), Radziechowach-Wieprzu (ponad 29 ha), Raciborzu (ponad 7,5 ha), Wodzisławiu Śląskim (ponad 24 ha) i Bielsku-Białej (0,73 ha).

W podstrefie sosnowiecko-dąbrowskiej do KSSE włączono grunty w Zawierciu (ponad 16 ha), Woźnikach (blisko 16 ha), Ogrodzieńcu (ponad 10 ha) i Krzepicach (niemal 19 ha). W podstrefie tyskiej znalazły się niemal 3 ha - w Lędzinach.

Ponadto, rozporządzenie włączyło do KSSE grunty będące własnością Skarbu Państwa, użytkowane przez działających na nich przedsiębiorców. Są to tereny w Bytomiu (użytkowane przez jedną ze spółek grupy Kopex, a także firmę Conbelts) oraz w Węgierskiej Górce (Metalpol). Grunty włączone w Katowicach, na których planowana jest inwestycja firmy Rockwell Automation, są własnością spółki Echo 135 (oraz Skarbu Państwa, w jej użytkowaniu).

Włączone do strefy grunty - poza dwoma przypadkami - są własnością samorządów gmin i miast, a także Skarbu Państwa (w zasobach Agencji Nieruchomości Rolnych oraz w użytkowaniu samorządów i prywatnych przedsiębiorców).

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA