PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Katowicka strefa z pomysłem na kadrowe braki. Wybuduje mieszkania dla pracowników

  • Autor: PAP
  • 14 mar 2018 16:29

Katowicka strefa z pomysłem na kadrowe braki. Wybuduje mieszkania dla pracowników Fot. pixabay

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w tym roku ma rozpocząć pilotaż projektu, zakładającego budowę mieszkań dla pracowników. Pomysł po raz pierwszy zaprezentowano podczas Property Forum w Katowicach.

REKLAMA

Jak zasygnalizował w środę na antenie radia eM prezes KSSE Janusz Michałek, pilotaż objąłby 200 mieszkań budowanych przez strefę w trzech lokalizacjach. Konstrukcja przedsięwzięcia - wykorzystującego mechanizm rządowego programu Mieszkanie plus - powinna zostać wypracowana w ciągu dwóch miesięcy.

Koncepcję projektu mającego przyciągać w obszar działania KSSE nowych pracowników prezes Michałek prezentował m.in. w lutym br. podczas Property Forum w Katowicach. Jak mówił, byłby on kierowany do młodych ludzi z regionów Polski z wyższym niż w woj. śląskim bezrobociem, w dalszej perspektywie miałby też wychodzić naprzeciw potrzebom repatriacji.

Projekt opierałby się o stosowane już w przeszłości również w Polsce założenie zapewniania mieszkań, szkoleń i konkretnego zajęcia. Jego kontekstem jest m.in. kwestia demografii - problem perspektywicznego braku rąk do pracy. Już teraz firmy z woj. śląskiego sygnalizują często problemy ze stabilnością zatrudnienia, związane np. z podkupywaniem dostępnych lokalnie pracowników.

W efekcie, a także w kontekście zmian prawa dot. stref ekonomicznych, KSSE zaczęła przygotowania do działalności deweloperskiej - z założeniem włączenia się w program Mieszkanie plus. Dzięki niemu, młodzi ludzie z regionów dotkniętych bezrobociem zyskiwaliby w woj. śląskim mieszkania, z perspektywą nabycia ich własności w stosunkowo krótkim czasie i przy pewności umożliwiającej to pracy.

Pytany w środę na antenie radia EM o ramy czasowe realizacji tego projektu, prezes KSSE zapowiedział, że najpierw będzie realizowany pilotaż, aby przetestować różne aspekty prawne i organizacyjne. "Poszukamy też terenów - bardzo ważni są tu pracodawcy, którzy dadzą zapotrzebowanie dla konkretnych pracowników" - wskazał Michałek.

- Pracujemy z trzema czy czterema przedsiębiorcami, którzy są zainteresowani tym projektem, ze względu na to, że widzą, że konkurencja na rynku pracy jest już ogromna. (…) Chcielibyśmy zrobić trzy lokalizacje na terenie naszej strefy. (…) Nie chciałbym rozmawiać o szczegółach, ponieważ obiecałem, że dopóki nie uzgodnimy szczegółów i nie przedstawimy go (projekt) decydentom, na razie będziemy go procedowali - zastrzegł prezes.

- Myślę, że w ciągu dwóch miesięcy ten projekt zostanie już mocno przygotowany i będziemy chcieli te 200 mieszkań, czy można powiedzieć 200 potencjalnie rodzin, w tym roku rozpocząć z nimi pracę - zasygnalizował.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA