PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

KE zatwierdziła dofinansowanie na budowę węzła multimodalnego w Łodzi

  • Autor: PAP
  • 29 sty 2015 12:45

Komisja Europejska zatwierdziła 85,8 mln euro dofinansowania na budowę węzła multimodalnego przy dworcu Łódź Fabryczna w Łodzi. Koszt całej inwestycji to prawie 111 mln euro. Jej zakończenie planowane jest pod koniec tego roku.

REKLAMA

Rzecznik prasowy prezydenta Łodzi Marcin Masłowski w rozmowie z PAP przypomniał, że już kilkanaście miesięcy temu UE przyznała dofinansowanie na tę inwestycję. Władze miasta zwróciły wówczas uwagę, że to pierwszy miejski projekt transportowy, który uzyskał dofinansowanie z Funduszu Spójności; dotąd takie inwestycje były finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Jak powiedział w czwartek rzecznik, do kasy miasta wpłynęły już pierwsze pieniądze z tej puli, tj. ponad 100 mln zł. Według niego środowa decyzja KE potwierdza tylko, że budowa węzła multimodalnego jest dobrze realizowana.

Według Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi budowany węzeł multimodalny przy nowym dworcu Łódź Fabryczna jest prawdopodobnie pierwszym tak dużym węzłem drogowo-komunikacyjnym i przesiadkowym w Polsce. Ma być głównym punktem komunikacyjnym w tej części Łodzi. Ma połączyć kolej aglomeracyjną i konwencjonalną, autobusową komunikację dalekobieżną, komunikację miejską oraz prywatny transport samochodowy.

Osiem metrów poniżej poziomu terenu znajdować się będzie wielostanowiskowy przystanek autobusowy dla autobusów dalekobieżnych i sieć podziemnych ulic mająca skomunikować dworzec z otoczeniem. Po północnej stronie stacji wybudowane zostaną podziemne parkingi dla samochodów oraz parking dla rowerów.

Projekt zakłada przebudowę systemu dróg wokół nowego dworca Łódź Fabryczna. Jego głównymi elementami będą nowe ulice Nowowęglowa i Nowotargowa, a także ulice Składowa i Kilińskiego. Powstaną również nowe przystanki i trasy tramwajowe.

Dworzec kolejowy z poczekalnią, kasami, obiektami komercyjnymi znajdzie się też osiem metrów pod ziemią. Na drugim poziomie, 16,5 m pod ziemią, będzie stacja kolejowa.

Nowy dworzec Łódź Fabryczna i węzeł multimodalny mają być jednym z najważniejszych elementów Nowego Centrum Łodzi - jednego z największych programów urbanistycznych w historii miasta. Zaniedbany obszar w centrum o powierzchni 100 ha w ciągu najbliższych lat ma stać się atrakcyjną przestrzenią publiczną. Budowa dworca ma kosztować 1,75 mld zł brutto, cała miejska część inwestycji pochłonie 460 mln zł.

Jedną z pierwszych ulic w centrum miasta przebudowywanych w ramach projektu Nowe Centrum Łodzi jest ul. Narutowicza. Jej modernizacja obejmowała przebudowę konstrukcji drogi, położenie nowej nawierzchni, remont chodników, zatok autobusowych. Została przebudowana infrastruktura podziemna i położono nowe torowisko tramwajowe, zawieszono nową sieć trakcyjną. Zmieniła się też geometria torowiska na skrzyżowaniu z ul. POW. Dzięki temu tramwaje będą docierały na nową ulicę Nowoskładową. Powstanie przy niej centrum przesiadkowe, które znajdować się będzie na przeciwko głównego wejścia do dworca kolejowego Łódź Fabryczna.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA