PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kiedy Chmielna stanie się warszawską Bond Street?

 • Autor: propertynews.pl
 • 05 lis 2013 14:32

Kiedy Chmielna stanie się warszawską Bond Street?

Czy Chmielna ma szansę stać się handlową ulicą Warszawy z prawdziwego zdarzenia i jakie działania potrzebne są, aby animować ten fragment centrum miasta - to główne tematy dyskusji, jaką zorganizowała firma LHI - inwestor otwartego pod koniec października br. obiektu handlowo-usługowo-biurowego przy ulicy Chmielnej 25. W spotkaniu wzięli udział architekci z pracowni Bulanda Mucha Architekci, naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej w UM Warszawy - Grzegorz Piątek oraz profesor socjologii miasta Bohdan Jałowiecki.

REKLAMA

W godzinach porannych i przedpołudniowych ulica Chmielna, położona w samym centrum Warszawy, w niczym nie przypomina ulicy w wielkiej aglomeracji. To raczej uliczka sennego przedmieścia, gdzie nikt się nie spieszy, a przechodnie z rzadka zaglądają do tutejszych sklepów czy restauracji. Jednak według badań zleconych przez LHI, tygodniowo ulice tę odwiedza 233 tys. osób, a rocznie nawet 12 mln.

Jak wykorzystać taki potencjał? Co zrobić , aby ta lokalizacja zaczęła żyć, aby stała się ulubionym miejscem warszawiaków i odwiedzających miasto turystów? Zdaniem Roberta Mandżunowskiego, CEO LHI, trzeba skoordynować działania miasta, inwestorów i właścicieli nieruchomości położonych przy ulicy Chmielnej. - Potrzebny jest dialog wszystkich partnerów, a także powołanie zespołu, który wypracowałby wspólny projekt zmian. Wzorem krajów zachodnich, także w Warszawie można by powierzyć gospodarowanie Chmielnej jak i innych kluczowych ulic miasta profesjonalnym firmom zarządzającym - apelował.

Takie projektowanie musi uwzględniać podstawowe funkcje miasta. - W przypadku Warszawy są to funkcje usługowe i kulturalne połączone z metropolitalnymi - mówił prof. Bohdan Jałowiecki z Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych UW. - Ulica Chmielna jest "eklektyczna", pełna prywatnej inicjatywy i chociaż potencjalnych klientów odbiera jej w dużej mierze pobliskie centra handlowe, to szansą dla niej mogą być np. ekskluzywne butiki prestiżowych firm, które szukają lokalizacji poza centrami handlowymi - mówił.

Szansą na ożywienie tego fragmentu miasta mogą być też, zdaniem profesora Jałowieckiego, inwestycje gastronomiczno-kulturalne, stworzenie ciekawej oferty klubów, kawiarni i zaplecza kulturalnego.

Na Chmielnej motorem zmian mogą okazać się ostatnie inwestycje LHI. - Rozbudowa Domu Braci Jabłkowskich dała nowe spojrzenie na pasaż - mówił Włodzimierz Mucha, architekt z pracowni BIM Architekci. - To początek zmian na tej ulicy, która teraz „zszywa" Chmileną z miastem. Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście mają już nowe oblicze. Mamy nadzieję, że poszukiwanie znaków definiujących miejsce dadzą nową jakość Chmielnej - dodał.

Podsumowujący dyskusję przedstawiciel Urzędu Miasta - Grzegorz Piątek, naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej, stwierdził że pierwszym krokiem w stronę animacji Chmielnej powinno być powołanie komitetu, koordynującego działania inwestorów. - U podstaw jego prac powinno znaleźć się określenie funkcjonalności, urbanistyki i estetyki realizowanych inwestycji, tak aby tworzyły spójną całość.

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

 • mis 2013-11-07 15:53:45
  kobieto, przecież W-wa to największa wieś, co widać i słychać. Co to za Warszawiak, który cały czas zerka na gps.
  co do Zachodu - to może i lepiej o tym nie rozmawiać
 • WARSZAWIANKA 2013-11-07 13:34:55
  moi kochani przyjezdni naplywowicze warszawscy!
  i czy to poslowie, czy prezydenci czy inni urzednicy panstwowi!!!!!!!!!!!!

  my warszawiacy mamy goraca prosbe - jesli nie podoba sie nasza Warszawa Wam - to moze pomyslcie ze nam Warszawiakom z dziada pradziada wlasnie taka Warszawa - - jak wszystko co w niej stare i dla nas piekne - bbbbbbb. sie podoba i wlasnie taka jaka byla i jest!!!!!!!!! moze swoje marzenia o Ameryce spelnijcie wyjezdzajac tam o czym marzycie by bylo w naszej polskiej Warszawie?

  zostawcie nam Warszawe i zostawcie nam Polskosc! my nie chcemy na "zachod" ani do Ameryki! robcie to WY - z gory dziekuje .

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA