PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Klaster edukacyjny przy pomorskiej SSE

  • Autor: PAP
  • 09 gru 2014 08:39

Przy Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powołany został klaster edukacyjny. Ma on być forum, które ułatwi współpracę firm działających w strefie ze szkołami zawodowymi, tak, by placówki mogły lepiej przygotowywać uczniów do pracy w konkretnych podmiotach.

REKLAMA

Podpisanie porozumienia dotyczącego powołanie klastra miało miejsce w poniedziałek w czasie odbywającej się w Gdańsku konferencji pt. "Zawodowcy na start".

Pod porozumieniem podpisali się przedstawiciele Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Fundacji Pozytywne Inicjatywy oraz władz samorządowych województwa pomorskiego. Klaster ma charakter otwarty i w każdej chwili mogą do niego dołączyć kolejne podmioty.

"Ostatni kryzys pokazał, że to właśnie przemysł i produkcja są tą gałęzią gospodarki, która zapobiega kryzysom, a - jeśli chcemy uprzemysłowienia Polski, to musimy pomyśleć o dobrej kadrze dla tego sektora" - powiedziała PAP prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Teresa Kamińska.

Jak zaznaczyła Kamińska, dobre przygotowanie uczniów szkół zawodowych do przyszłej pracy musi obywać się w ścisłej współpracy placówek edukacyjnych z firmami.

Dodała, że współpraca ta z jednej strony powinna zakładać otwartość szkół na zmiany i nowości pojawiające się w danej branży, ale też otwartość przedsiębiorców na młodzież, tak by mogła ona odbywać staże i uczyć się zawodu w konkretnych przedsiębiorstwach, które w przyszłości będą potrzebować fachowców o konkretnych umiejętnościach.

Z kolei Damian Orzeł z Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powiedział PAP, że jeszcze przed utworzeniem klastra, sama strefa organizowała spotkania, które miały służyć nawiązaniu lepszej współpracy miedzy firmami a szkołami.

"Firmy działające w branżach powiązanych z gospodarka morską zaprosiliśmy np. na spotkanie z Zespołem Szkół Technicznych w Gdyni, w paru innych przypadkach także byliśmy pośrednikami miedzy szkołami a formami czy samorządem" - powiedział PAP Orzeł. Dodał, że wspólnie z Centrum Edukacji Nauczycieli PSSE zorganizowała też konferencję dla doradców zawodowych z gimnazjów, aby pokazać im (a za ich pośrednictwem uczniom), jakie możliwości przyszłego zatrudnienia daje ukończenie szkoły zawodowej.

Jak powiedziała w trakcie spotkania wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, podobne do powstałego w Gdańsku klastry mają - z inicjatywy resortu, powstać przy każdej z 14 specjalnych stref ekonomicznych działających na terenie kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA