PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kolejne grunty w Krakowskiej SSE?

  • Autor: PAP
  • 19 sie 2015 14:59

Władze Jędrzejowa przygotowały ok. 18 ha terenów inwestycyjnych w mieście dla przedsiębiorców. Zabiegają o włączenie części obszaru do krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W środę pozytywną opinię na ten temat wydał zarząd województwa świętokrzyskiego.

REKLAMA

Opinia władz regionu jest elementem procedury przyłączenia terenów przemysłowych do SSE. "Nikt z zarządu nie miał wątpliwości, że jest to działanie pozytywne, że Jędrzejów szczególnie potrzebuje pozytywnych bodźców, które wspomogą jego rozwój gospodarczy" - podpowiedział PAP wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Jan Maćkowiak.

W połowie czerwca zgodę na ustanowienie na miejskich działkach strefy wyraziła rada miejska, a władze Jędrzejowa wystąpiły do Krakowskiego Parku Technologicznego (KPT), który zarządza SSE, o włączenie tych terenów do strefy. Chodzi o ponad 11 ha powierzchni. Z kolei KPT złożył wniosek do Ministerstwa Gospodarki o poszerzenie strefy o tereny w Jędrzejowie.

Jak wyjaśnił PAP naczelnik wydziału rolnictwa i gospodarki gruntami jędrzejowskiego magistratu Wojciech Abramowicz, tereny przemysłowe znajdują się w południowej części miasta. "To obszar częściowo uzbrojony - są tu drogi, kanalizacja, możliwość podciągnięcia wody, sieć energetyczna, umożliwiająca wykonanie zasilania dla zakładów z dwóch rożnych źródeł. To ważne dla przedsiębiorców w przypadku awarii sieci" - powiedział.

Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek mówił, że w tym miejscu jeszcze pięć lat temu "było ściernisko", a dziś funkcjonują trzy firmy, zbudowane od podstaw. "To głównie zakłady z branży metalowej, zatrudniające ok. 400 osób. Zajmują się przede wszystkim produkcją, nie magazynowaniem, handlem czy obrotem towarami, ale ich wytwarzaniem" - wyjaśniał burmistrz.

Jak mówił Piszczek, przedsiębiorcy skorzystaliby na włączeniu tych terenów do strefy - gdzie funkcjonują ulgi podatkowe - i już zadeklarowali rozbudowę zakładów. "Jedna z firm złożyła wniosek o poszerzenie strefy o tereny, które są jej własnością. Poza tym kolejnych pięć firm z naszych okolic złożyło listy intencyjne, dotyczące inwestowania w hale produkcyjne, na terenie przyszłej strefy" - relacjonował samorządowiec.

Gmina chce uzbroić także pozostałe tereny przemysłowe - zamierza aplikować o fundusze UE na ten cel. Cały czas skupuje też kolejne grunty. W ocenie burmistrza w rezerwie jest blisko 80 ha powierzchni, możliwej do pozyskania pod działalność przemysłową w okolicy. Dla tych terenów opracowano miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który wyklucza tu inną działalność niż przemysłową.

Jędrzejów, położony w południowo-zachodniej części woj. świętokrzyskiego, zamieszkuje ok. 16 tys. mieszkańców. Jest stolicą powiatu, w którym stopa bezrobocia na koniec czerwca wyniosła 13,2 proc. (przy 13 proc. w całym regionie).

Atutem przy pozyskiwaniu inwestorów może być dogodne położenie komunikacyjne miasta - w pobliżu rozbudowywanej drogi ekspresowej S-7 Warszawa-Kraków oraz drogi krajowej nr 78, łączącej woj. świętokrzyskie i śląskie. Przez miasto biegnie szlak kolejowy, a w pobliżu także linia szerokotorowa, umożliwiająca transport towarów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA