PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kolejne inwestycje w Łodzi

  • Autor: PAP
  • 07 sty 2016 09:20

Kolejne inwestycje w Łodzi Fot. Fotolia

Rok 2016 będzie rokiem kończenia wszystkich wielkich inwestycji w Łodzi realizowanych przez ostatnie lata - zapowiada prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Wśród największych wydatków planowanych w budżecie na 2016 r. znajduje się m.in. budowa stadionu Widzewa oraz dokończenie budowy węzła multimodalnego przy dworcu Łódź Fabryczna.

REKLAMA

W budżecie miasta na 2016 r. zapisano na inwestycje 607 mln zł, czyli o połowę mniej niż w 2015 r. Z nowej perspektywy unijnej miasto chce pozyskać środki m.in. na rozpoczęcie rewitalizacji obszarowej, którą zaplanowano na lata 2014-20.

"Ten rok, który przed nami, to kończenie wszystkich inwestycji z ostatnich lat" - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

W budżecie na 2016 r. zaplanowano ponad 600 mln zł na inwestycje, z czego niemal 200 mln zł, to środki pochodzące jeszcze ze starej perspektywy finansowej. "Czekamy w tej chwili na konkursy w ramach nowej perspektywy. Z chwilą, kiedy pojawią się konkursy i będziemy mogli rozpocząć realizację kluczowych zadań dla miasta, sukcesywnie będziemy mogli dopisywać je do budżetu po stronie i dochodów i wydatków" - zaznaczyła Zdanowska.

Prezydent Łodzi podkreśliła, że 2015 rok był rekordowy dla miasta pod względem nakładów na inwestycje, choć - jak przypomniała - także w poprzednich dwóch latach na inwestycje przeznaczono łącznie ponad 2 mld zł. "Praktycznie po Warszawie to jest rekordowy w skali Polski rok jeśli chodzi o inwestycje" - zaznaczyła Zdanowska.

Największą inwestycją zakończoną w 2015 r. roku była trwająca dwa lata przebudowa trasy W-Z - jednej z najważniejszych arterii, łączącej dwa duże osiedla: Retkinię i Olechów. Modernizacja objęła m.in. budowę ponad 17 km nowych torowisk tramwajowych oraz czterech punktów przesiadkowych, w tym nowoczesnego dworca z czterema peronami. Inwestycja kosztowała niemal 780 mln zł, z czego 532 mln zł to unijne dofinansowanie.

"Jak na inwestycję drogową w centrum miasta są to naprawdę bardzo duże środki, nie licząc środków na zakup taboru. Kolejne duże inwestycje w 2015 roku to budowa obiektów stadionowych i całej infrastruktury sportowej, bo postawiliśmy również na to, żeby dostarczyć określoną infrastrukturę sportową, kończenie remontów EC1, czyli naszego Narodowego Centrum Kultury Filmowej i Centrum Nauki i Techniki, takiego trochę większego od "Kopernika", który w tej chwili sukcesywnie będziemy oddawać mieszkańcom w użytkowanie" - zapowiada prezydent Łodzi.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA