PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kolejne inwestycje w Łodzi

  • Autor: PAP
  • 07 sty 2016 09:20

Kolejne inwestycje w Łodzi Fot. Fotolia

Rok 2016 będzie rokiem kończenia wszystkich wielkich inwestycji w Łodzi realizowanych przez ostatnie lata - zapowiada prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Wśród największych wydatków planowanych w budżecie na 2016 r. znajduje się m.in. budowa stadionu Widzewa oraz dokończenie budowy węzła multimodalnego przy dworcu Łódź Fabryczna.

REKLAMA

W budżecie miasta na 2016 r. zapisano na inwestycje 607 mln zł, czyli o połowę mniej niż w 2015 r. Z nowej perspektywy unijnej miasto chce pozyskać środki m.in. na rozpoczęcie rewitalizacji obszarowej, którą zaplanowano na lata 2014-20.

"Ten rok, który przed nami, to kończenie wszystkich inwestycji z ostatnich lat" - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

W budżecie na 2016 r. zaplanowano ponad 600 mln zł na inwestycje, z czego niemal 200 mln zł, to środki pochodzące jeszcze ze starej perspektywy finansowej. "Czekamy w tej chwili na konkursy w ramach nowej perspektywy. Z chwilą, kiedy pojawią się konkursy i będziemy mogli rozpocząć realizację kluczowych zadań dla miasta, sukcesywnie będziemy mogli dopisywać je do budżetu po stronie i dochodów i wydatków" - zaznaczyła Zdanowska.

Prezydent Łodzi podkreśliła, że 2015 rok był rekordowy dla miasta pod względem nakładów na inwestycje, choć - jak przypomniała - także w poprzednich dwóch latach na inwestycje przeznaczono łącznie ponad 2 mld zł. "Praktycznie po Warszawie to jest rekordowy w skali Polski rok jeśli chodzi o inwestycje" - zaznaczyła Zdanowska.

Największą inwestycją zakończoną w 2015 r. roku była trwająca dwa lata przebudowa trasy W-Z - jednej z najważniejszych arterii, łączącej dwa duże osiedla: Retkinię i Olechów. Modernizacja objęła m.in. budowę ponad 17 km nowych torowisk tramwajowych oraz czterech punktów przesiadkowych, w tym nowoczesnego dworca z czterema peronami. Inwestycja kosztowała niemal 780 mln zł, z czego 532 mln zł to unijne dofinansowanie.

"Jak na inwestycję drogową w centrum miasta są to naprawdę bardzo duże środki, nie licząc środków na zakup taboru. Kolejne duże inwestycje w 2015 roku to budowa obiektów stadionowych i całej infrastruktury sportowej, bo postawiliśmy również na to, żeby dostarczyć określoną infrastrukturę sportową, kończenie remontów EC1, czyli naszego Narodowego Centrum Kultury Filmowej i Centrum Nauki i Techniki, takiego trochę większego od "Kopernika", który w tej chwili sukcesywnie będziemy oddawać mieszkańcom w użytkowanie" - zapowiada prezydent Łodzi.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA