PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kolejne nieprawidłowości w sprawie sprzedaży gruntu w Warszawie?

  • Autor: PAP
  • 31 mar 2017 14:01

Kolejne nieprawidłowości w sprawie sprzedaży gruntu w Warszawie? Warszawa

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze zapowiedziało w piątek złożenie do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązku przez funkcjonariuszy publicznych Urzędu m.st. Warszawy. Chodzi o sprzedaż gruntu objętego wpisem do rejestru zabytków.

REKLAMA

21 października 2016 r. miasto stołeczne Warszawa zawarło umowę sprzedaży gruntu przy ul. Stanisława Augusta, w obrębie Kamionkowskich Błoni Elekcyjnych w Warszawie. Wartość transakcji wynosiła 38 mln zł.

Prezes stowarzyszenia Miasto Jest Nasze (MJN) Jan Mencwel na piątkowej konferencji w Warszawie powiedział, że teren ten w ogóle nie powinien być wystawiony na sprzedaż. Jak dodał, ok. 85 proc. wskazanej działki jest bowiem wpisane do rejestru zabytków, a grunt zbyto bez wymaganego ustawą pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Art. 13 ustęp 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami mówi, że "sprzedaż, zamiana, darowizna lub oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, a także wnoszenie tych nieruchomości jako wkładów niepieniężnych (aportów) do spółek, wymaga pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków".

Na terenie m.st. Warszawy kompetencje do wydania takiego pozwolenia posiada Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Stołeczny Konserwator Zabytków.

Mencwel poinformował, że w pismach z marca br. Stołeczny Konserwator Zabytków oraz Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków zgodnie stwierdzają, że w przypadku przedmiotowej nieruchomości nie zostały wydane pozwolenia na jej sprzedaż.

"Naszym zdaniem jest to podstawa do tego, żeby twierdzić, że tej sprzedaży w ogóle nie powinno być i podstawa do tego, żeby teren wrócił w ręce miasta" - mówił prezes MJN. "Dzisiaj złożymy w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury ze wszystkimi dokumentami, do jakich dotarliśmy w tym przypadku" - dodał.

Lider stowarzyszenia zaznaczył, że teren w obrębie Kamionkowskich Błoni Elekcyjnych to "kolejna sprawa, w której okazuje się, że gdy chodzi o interes deweloperów, gdy chodzi o pozbywanie się gruntów zabytkowych, czy zieleni, miasto kolejny raz idzie na rękę grupom interesu".

Koordynator stowarzyszenia Miasto Jest Nasze dla dzielnicy Praga Południe Jan Baran podkreślił, że "w orzecznictwie sądowym, w wyrokach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie oraz w komentarzach do ustawy o gospodarce nieruchomościami stwierdza się, że brak pozwolenia konserwatora skutkuje nieważnością umowy sprzedaży". "Stanowi to więc podstawę do tego, żeby działka z powrotem wróciła do miasta" - uznał.

  • 1
  • 2
  • QWERTY 2017-04-03 12:29:27
    Dlaczego brakuje chociazby krótkiej wypowiedzi kogos ze strony miasta lub dewelopera. Dodaloby to rzetelnosci temu artykulowi.

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA