PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kolejne pozwolenia w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

  • Autor: PAP
  • 03 cze 2014 14:00

Rząd zdecydował we wtorek o włączeniu do Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej kolejnych 30,1 hektarów. Na tych terenach mają powstać trzy nowe inwestycje o wartości około 435 mln zł. Dzięki nim pracę ma dostać 360 osób.

REKLAMA

Rząd we wtorek wydał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przedłożył je minister gospodarki. Po zmianie granic obszar strefy zwiększy się do 1014,8 ha. Rozporządzenie wejdzie w życie w czwartek 5 czerwca.

Jednym z inwestorów w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej będzie Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol z siedzibą w Grajewie. To największa w Polsce spółdzielnia mleczarska. Należy do niej ok. 12,5 tys. dostawców mleka, zajmuje się przetwórstwem tego surowca w 12 wydzielonych zakładach. Spółdzielnia zamierza uruchomić nowy zakład przetwórstwa mleka i serwatki w Mrągowie. W rezultacie ma się zwiększyć produkcja mleka w proszku pełnego i odtłuszczonego oraz serwatki w proszku. Zatrudnienie w nowym zakładzie ma znaleźć ok. 90 osób. Wartość inwestycji to 130 mln zł. Zakład ma ruszyć w marcu 2018 r.

Kolejnym zakładem przetwórstwa mleka, który zainwestuje w Warmińsko-Mazurskiej SSE, jest spółka Polmlek w Lidzbarku Warmińskim. Firma, która produkuje sery żółte dojrzewające, chce zbudować nowoczesną linię technologiczną do suszenia serwatki. To produkt, który powstaje przy produkcji serów żółtych; obecnie duża jego część jest utylizowana. Linia produkcyjna ma kosztować 150 mln zł. Dzięki niej powstanie 70 nowych miejsc pracy i utrzymane zostaną 574 miejsca pracy. Inwestycja ma powstać do końca grudnia 2016 r.

Trzeci inwestor, który znajdzie się na obszarze SSE, to spółka ILS należąca do Grupy Inter Cars SA, największego w Polsce i jednego z czołowych w Europie dystrybutora części do samochodów. W Zakroczymiu, w pobliżu Lotniska Warszawa-Modlin, spółka planuje stworzenie nowoczesnego, europejskiego centrum logistycznego. Ma ono przejąć większość operacji logistycznych Grupy w Polsce i Europie. Przedsięwzięcie ma kosztować ok. 155 mln zł. Powinno zatrudnić 200 osób. Spółka ma też zachować 55 istniejących etatów. Centrum logistyczne ma powstać do końca 2018 r.

Jak podano PAP w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, na jej obszarze działalność prowadzi około 40 firm na podstawie 71 zezwoleń. Zatrudnionych jest w nich 13,3 tysiąca osób. Wartość wszystkich inwestycji wynosi 3,3 mld zł; inwestorzy w najbliższych latach zadeklarowali poniesienie nakładów finansowych na nowe inwestycje w wysokości 2,6 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA