PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kolejne projekty na Śląsku zdobywają wsparcie z projektu JESSICA

  • Autor: PAP
  • 09 paź 2013 18:23

Dziesięć projektów, przywracających świetność zdegradowanym obiektom, jest realizowanych w woj. śląskim dzięki unijnej inicjatywie Jessica. W ostatnim czasie pożyczkę z tej puli przyznano kolejnemu projektowi - w Chorzowie, gdzie rozbudowuje się centrum medyczne.

REKLAMA

Jak podał w środę urząd marszałkowski w Katowicach, dziesiątą w regionie umowę w ramach inicjatywy Jessica podpisano z firmą BetaMed, która realizuje projekt rozbudowy centrum medycznego w Chorzowie.

Celem wartego ponad 72 mln zł przedsięwzięcia jest rewitalizacja nieużytkowanych obszarów w centralnej części miasta oraz powstanie nowoczesnego obiektu, oferującego usługi lecznicze, rehabilitacyjne i sportowe. Kompleks pomieści też część konferencyjną i usługowo-handlową oraz bibliotekę z czytelnią. Pożyczka ze środków inicjatywy Jessica to przeszło 29 mln zł.

Chorzowski projekt to pierwsze zakwalifikowane do inicjatywy Jessica przedsięwzięcie w dziedzinie ochrony zdrowia. Inne pożyczki przeznaczono m.in. na budowę nowoczesnego centrum hotelowo-konferencyjnego w Dąbrowie Górniczej (za ok. 60 mln zł, z czego ponad 33 mln zł to pożyczka z inicjatywy Jessica), modernizację zdewastowanego biurowca w Gliwicach (za ponad 5,5 mln zł, z czego ponad 1,7 mln zł to środki z inicjatywy Jessica) czy przekształcenie dawnego Hotelu Śląskiego w centrum Katowic w kompleks turystyczno-kulturalny (za 14,7 mln zł, w tym 6,4 mln zł z pożyczki).

Jako pierwszy w woj. śląskim ze środków unijnej inicjatywy skorzystał w ubiegłym roku samorząd Tychów, gdzie dzięki pożyczce budynek dawnego kina "Andromeda" zmienia się w "pasaż kultury" na potrzeby imprez, usług i handlu. W tym roku miasto rozpoczęło inny, większy projekt - stworzenie "Mediateki XXI wieku" w niszczejącym budynku, gdzie miał powstać Zespół Szkół Municypalnych. Koszt inwestycji przekracza 42 mln zł, z czego ponad 20 mln zł to pożyczka z inicjatywy Jessica.

Wcześniej zdecydowano także o realizacji projektów w Świętochłowicach, gdzie niszczejący basen będzie przekształcony w nowoczesny kompleks basenowy, oraz w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie budynki dawnej fabryki kabli będą zamienione w kompleks łączący funkcje komercyjne, kulturalne i rekreacyjne.

W Jastrzębiu Zdroju powstała natomiast nowa infrastruktura sportowa dla dzieci i młodzieży, a kilka placów zabaw zostało zmodernizowanych. Latem w tym mieście rozpoczęła się realizacja drugiego podobnego projektu za prawie 1,5 mln zł - także ze środków inicjatywy Jessica (ok. 1 mln zł).

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA