PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kraków będzie dalej walczył ze smogiem

  • Autor: PAP
  • 06 paź 2015 16:38

Kraków będzie dalej walczył ze smogiem Fot. Fotolia

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wystąpi do sejmiku woj. małopolskiego o przyjęcie nowej uchwały zakazującej używania paliw stałych do ogrzewania mieszkań i domów w mieście. Władze regionu już zapowiedziały przyjęcie jej do końca tego roku.

REKLAMA

We wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę antysmogową. Zmiany w przepisach umożliwią zastosowanie na szczeblu lokalnym prawnych rozwiązań, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza i ochrony przed hałasem. Samorządy będą mogły określić, jakim paliwem będzie można palić w piecach i wyznaczą standardy techniczne dla kotłów.

"Ustawa ta jest dla nas bardzo ważna. Dzięki temu będziemy mogli wystąpić powtórnie do sejmiku wojewódzkiego o podjęcie kolejnej uchwały, tym razem już zgodnej z zapisami prawa po to, aby móc dalej kontynuować swoje dzieło dotyczące walki ze smogiem" - powiedział dziennikarzom Majchrowski.

Poinformował, że z powodu rocznego opóźnienia we wprowadzaniu przepisów dotyczących zakazu używania paliw stałych wystąpił także do rady Krakowa o roczne wydłużenie programu pełnego dofinansowywania wymiany pieców zużywających te paliwa na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania.

"Bardzo cieszę się z tej decyzji prezydenta. Myślę, że my też się do niej się przyczyniliśmy (...). Nie wdając się w żadne polityczne rozgrywki, przesłaliśmy do kancelarii prezydenta cały polik merytorycznych dokumentów, pokazujących konkretne potrzeby i argumentację dla podjęcia takich decyzji" - dodał Majchrowski i podziękował wszystkim organizacjom pozarządowym, które wraz z miastem lobbowały za przyjęciem nowych przepisów.

Marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa podkreślił, że ustawa daje odpowiednie uprawnienia samorządom lokalnym i regionalnym. "My nie boimy się brać odpowiedzialności za powierzone nam działania, wydaje nam się, że właśnie na poziomie regionalnym, czy nawet lokalnym łatwiej jest osiągać konsensus i znajdować rozwiązania i będziemy oczywiście z tej ustawy korzystali" - zapowiedział.

Według wicemarszałka województwa Wojciecha Kozaka, projekt nowej uchwały antysmogowej dla Krakowa zostanie przyjęty przez zarząd regionu w przyszły czwartek, po czym zostanie skierowany pod obrady sejmiku. Jego zdaniem dokument powinien zostać przyjęty do końca tego roku.

Kozak zapowiedział, że nowa uchwała antysmogowa dla Krakowa będzie, podobnie jak poprzednia, całkowicie zakazywać używania paliw stałych, w tym węgla do ogrzewania mieszkań i domów w mieście. Dopuszczone ma być jedynie spalanie drewna w domowych kominkach.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA