PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kraków poszuka inwestorów strategicznych do rewitalizacji Nowej Huty

  • Autor: PAP
  • 15 sty 2014 18:24

Powstanie spółka akcyjna "Kraków - Nowa Huta Przyszłości". Zajmie się ona uporządkowaniem własności gruntów we wschodniej części miasta i znalezieniem inwestorów strategicznych, którzy zaangażują się w rewitalizację terenów poprzemysłowych.

REKLAMA

Na utworzenie spółki, w której udziały będzie miało miasto Kraków i województwo małopolskie, zgodziła się w środę Rada Miasta. Podobną zgodę muszą wyrazić także radni sejmiku województwa.

"Spółka powinna zacząć działać od 1 kwietnia" - mówił PAP jeden z inicjatorów projektu "Kraków - Nowa Huta Przyszłości" radny PO Paweł Węgrzyn.

Projekt "Kraków - Nowa Huta Przyszłości" to koncepcja ożywienia wschodniej części miasta. Była ona przedmiotem międzynarodowego konkursu urbanistycznego, który rozstrzygnięto w lipcu 2012 r.

Projekt zakłada rewitalizację terenów poprzemysłowych i zagospodarowanie w sumie 5,5 tys. ha. Na tym obszarze ma powstać nowa dzielnica, w której działałyby firmy z branży inżynierii materiałowej, mechaniki, automatyki, inżynierii środowiskowej. Byłaby także zabudowa mieszkaniowa, usługi oraz tereny rekreacyjne. "Chcemy stworzyć tą nową część miasta w zgodzie z zasadami smart - city i eko - city" - podkreśla Węgrzyn. Oznacza to, że dzielnica ma się rozwijać w sposób zrównoważony, przy wykorzystaniu nowych technologii i dbałości o ochronę zasobów naturalnych.

Osią, dookoła której ma się rozwijać nowa dzielnica jest ul. Igołomska, a najważniejszą inwestycją będzie stworzenie Parku Technologicznego w Branicach, przeznaczonego dla inwestorów, w szczególności dla innowacyjnych przedsiębiorstw technologicznych i nowoczesnego przemysłu.

Spółka, którą zamierza utworzyć miasto i samorząd województwa zajmować się będzie: uporządkowaniem sytuacji własnościowej gruntów, przygotowaniem infrastruktury technicznej, wyszukiwaniem inwestorów oraz pozyskiwaniem środków na realizację projektu m.in. z funduszy wojewódzkich, państwowych i europejskich.

Chodzi m.in. o znalezienie pieniędzy na: rozbudowę ul. Igołomskiej, utworzenie Centrum Logistycznego i Parku Technologicznego Branice, utworzenie Centrum Plenerowych Wydarzeń Kulturalnych, tzw. Błoń 2.0 oraz zagospodarowanie Przylasku Rusieckiego, który ma być w przyszłości obszarem rekreacji i wypoczynku.

Miasto oraz województwo mają wnieść do nowej spółki po 1 mln zł każde jako kapitał zakładowy.

Jak powiedziała w środę PAP zastępca prezydenta Krakowa ds. rozwoju miasta Elżbieta Koterba, są już pierwsi inwestorzy zainteresowani działaniem w Centrum Logistycznym i na terenie Branic. "Ogromną wartością projektu +Kraków - Nowa Huta Przyszłości+ jest jego wielofunkcyjność. Nie chcemy tam tworzyć wyłącznie nowych miejsc pracy albo dzielnicy mieszkaniowej. Powstanie fragment miasta, w którym wszystkie funkcje - mieszkanie, praca, wypoczynek - są połączone" - podkreśliła Koterba.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA