PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Kraków ze strategią rozwoju do 2030 roku

  • Autor: PAP
  • 22 lut 2016 16:30

Kraków ze strategią rozwoju do 2030 roku Fot. Fotolia

W Krakowie trwają prace nad strategią rozwoju do 2030 r. "Chcielibyśmy być metropolią nowoczesną, bogatą, bezpieczną i otwartą" - mówiła w poniedziałek prezentując założenia dokumentu zastępca prezydenta ds. rozwoju miasta Elżbieta Koterba.

REKLAMA

Wiceprezydent przypomniała, że we wcześniejszej strategii z 2005 r. położono nacisk na wysoką jakość życia mieszkańców i zrównoważony rozwój. "Obecnie zdefiniowaliśmy wizję Krakowa w 2030 r. jako nowoczesnej metropolii, tętniącej kulturą. Otwartą, bogatą, bezpieczną i przyjazną, dumną z historycznego dziedzictwa, a co najistotniejsze współtworzoną przez samorząd i mieszkańców" - podkreśliła Koterba. Dodała, że "obywatelskość" jest bardzo ważna dla rozwoju miasta.

W rozmowie z dziennikarzami wiceprezydent podkreśliła, że współudział mieszkańców w tworzeniu przyszłości miasta widać już obecnie m.in. w ich wpływie na planowanie rozwoju terenów zielonych.

Jak zapisano w przygotowywanej strategii bardzo ważna dla poprawy konkurencyjności Krakowa będzie realizacja m.in. takich projektów miejskich i metropolitalnych jak: Kraków Nowa Huta Przyszłości z rewitalizacją obszarów poprzemysłowych, pakiet projektów o charakterze metropolitalnym "Balice" mający na celu zwiększenie dostępności miasta dla inwestorów i Park Rzeki Wisła czyli rewitalizacja terenów nadbrzeżnych.

Nowa strategia rozwoju miasta ma być gotowa do końca roku. W poniedziałek jej założenia były prezentowane ekspertom. Obecna na spotkaniu wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz mówiła, że regiony i metropolie powinny jeszcze raz przemyśleć wybór swoich specjalizacji, branż, które mogą stać się dla nich dźwignią rozwoju.

Jako przykład przygotowywanego, ogólnopolskiego projektu, który może być atrakcyjny także dla Krakowa Emilewicz podała "Cyberpark Enigma", który ma na celu powstanie ośrodka zdolnego konkurować na europejskim rynku w specjalistycznych usługach IT związanych z cyberbezpieczeństwem i zarządzaniem kryzysowym. "Dlaczego ten program wydaje się atrakcyjny do wdrożenia? Bo mamy już infrastrukturę m.in. w Krakowie, gdzie mamy superszybki komputer na AGH. Mamy kapitał ludzki, wykształconą kadrę i świetnych studentów, którzy wchodzą na rynek pracy oraz liczne, działające z sukcesem nie tylko korporacje w sektorze IT, ale też małe i średnie firmy" - mówiła Emilewicz.

Odnosząc się do pomysłu budowy w Krakowie metra, za czym w przeprowadzonym w 2014 r. referendum lokalnym opowiedziało się ponad 55 proc. głosujących, wiceminister mówiła, że należy patrzeć na tę inwestycję nie z perspektywy miasta, w którym żyje niespełna milion osób, ale miasta, które za kilkadziesiąt lat znacznie "urośnie", bo ma potencjał na dwa miliony obywateli. "Nie mnie jednak o tym decydować" - zastrzegła Emilewicz.

  • 1
  • 2
  • no tak 2016-06-09 09:41:56
    Niestety dziś magistrat sprzyja wyłącznie developerom a nie mieszkańcom. Blok na bloku, a gdzie nowe ulice, parki, strefy wypoczynku, obwodnice itp
  • MLP 2016-02-24 15:07:08
    Z ludzi, którzy w tej chwili pozostają w Krakowie u władzy, czeka nas stagnacja a nie rozwój.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA