PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Legendarna twierdza czeka na inwestora

  • Autor: PAP
  • 27 maj 2016 14:30

Legendarna twierdza czeka na inwestora Fot. Fotolia

Samorząd Giżycka ogłosił przetarg na dzierżawę największego zabytku - Twierdzy Boyen. Samorząd czeka na oferty konsorcjów, liczących co najmniej 10 firm, ponieważ tylko takie podmioty mogą liczyć na dofinansowanie modernizacji twierdzy unijnymi środkami.

REKLAMA

Burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz poinformował w piątek PAP, że "wariant z wydzierżawieniem twierdzy konsorcjum jest najbardziej optymalny ekonomicznie".

"Z programu +Polska Wschodnia+ na stworzenie w Twierdzy Boyen sieciowego i ponadregionalnego produktu jest do wzięcia ponad 100 mln zł. Tyle, że konsorcjum musi nam przedstawić swój pomysł na wykorzystanie tego miejsca, przekonać nas, że ma też odpowiednie środki finansowe" - przyznał w rozmowie z PAP burmistrz Iwaszkiewicz podkreślając, że po środki z tego programu może sięgnąć wyłącznie konsorcjum małych i średnich firm, nie może zaś po nie aplikować samorząd.

Burmistrz przyznał, że konsorcjum złożone z dziesięciu firm już istnieje. Utworzyły je firmy spoza regionu, ale władze miasta nie ujawniają skąd zainteresowani inwestowaniem w twierdzy pochodzą, ani czym teraz się zajmują.

"Zobaczymy, czy zdecydują się wystartować w przetargu na dzierżawę twierdzy, wtedy wszystko będzie jasne" - dodał burmistrz Iwaszkiewicz. Rozstrzygnięcie ogłoszonego właśnie przetargu zaplanowano na połowę czerwca.

Giżycko chce wydzierżawić niemal całą Twierdzę Boyen, z wyłączeniem laboratorium prochowego oraz stajni z wozownią. Te dwa obiekty są wykorzystywane przed Giżyckie Centrum Kultury, są w nich prezentowane wystawy broni oraz sztuki. Na terenie twierdzy jest kilkanaście zabytkowych obiektów - dawnych budynków przeznaczonych dla wojska.

"Według nas twierdza jest atrakcyjna, to żywe muzeum samo w sobie. Można tam stworzyć wiele atrakcyjnych przedsięwzięć, teren jest ogrodzony, leży na uboczu miasta, to stwarza wiele możliwości" - mówił burmistrz Iwaszkiewicz.

W rozmowie z PAP burmistrz Giżycka zapewnił, że miasto ma przygotowane dwa inne warianty w razie, gdyby konsorcjum nie wystartowało w przetargu na dzierżawę twierdzy albo jego oferta nie była dla miasta przekonująca. Pierwszy z tych wariantów zakłada szukanie indywidualnego inwestora, który w partnerstwie publiczno-prywatnym z gminą będzie - wówczas już bez wsparcia środkami z "Polski Wschodniej" - modernizował twierdzę, a drugi wariant przewiduje wyłączny udział gminy - zabytkiem i jego modernizacją zajmie się wówczas np. spółka celowa utworzona przez samorząd.

  • 1
  • 2

REKLAMA

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA