PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Łódź czeka na inwestorów - wywiad z Hanną Zdanowską, prezydent Łodzi

 • Autor: propertynews.pl
 • 25 lis 2013 22:33

Łódź czeka na inwestorów - wywiad z Hanną Zdanowską, prezydent Łodzi

Za cel stawiamy sobie nie tylko proaktywne pozyskiwanie oraz obsługę inwestorów, ale także pomoc na każdym etapie dalszej działalności firmy - mówi w wywiadzie dla Propertynews.pl Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

REKLAMA

W którym segmencie rynku nieruchomości komercyjnych w Państwa regionie dzieje się najwięcej?

Co niezmiernie mnie cieszy, tylko w tym roku otworzono w Łodzi kilka nowych hoteli: Novotel, Double Tree by Hilton czy Tobaco. W planach są kolejne, jak na przykład hotel Puro. Łódź może się również pochwalić nowymi biurowcami klasy A, które są już nawet w części skomercjalizowane, jak Green Horizon i MediaHub. Rozpoczęto również budowę kolejnych, a realizacja następnych jest planowana. Obserwujemy także duże zainteresowanie inwestorów w sektorze handlu wielkopowierzchnniowego.Większość deweloperów za największych hamulec w realizacji inwestycji uznaje brak planów zagospodarowania przestrzennego lub ich złe zapisy. Jak to wygląda w Łodzi?

W Łodzi powstawanie i uchwalanie planów zagospodarowania przestrzennego to jeden z naszych priorytetów. Wciąż mamy wiele do nadrobienia. Zdaję sobie sprawę, że często brak planów może stanowić barierę dla inwestorów, jednak wcale nie wyklucza to inwestycji. Jednym z moich priorytetów jest jak najszybsze opracowanie projektów planów zagospodarowania dla kluczowych obszarów, szczególnie Nowego Centrum Miasta. To zdecydowanie poprawi atrakcyjność inwestycyjną centrum Łodzi.Gdzie widzi Pani największe pole do współpracy z inwestorami - jak wygląda oferta miasta dla spółek działających w branży nieruchomości komercyjnych?

Posiadamy szeroką ofertę nieruchomości, zarówno tych miejskich, jak i prywatnych, gotowych do nabycia. Najbardziej atrakcyjne działki znajdują się głównie w centrum i, o czym przekonujemy się ostatnio, stanowią szczególnie dobrą okazję dla deweloperów. Nieruchomością, którą planujemy przeznaczyć pod konkretny projekt, jest np. działka położona w bezpośrednim sąsiedztwie aktualnie budowanego podziemnego dworca multimodalnego. To teren Nowego Centrum. Chcemy, by nabywca tzw. Bramy Miasta, wybudował tam obiekt biurowo-usługowy, który będzie wizytówką Łodzi i stworzy nowe miejsca pracy.

Czy miasto planuje projekty w formule PPP i dlaczego ta forma realizacji inwestycji wciąż nie spełnia pokładanych w niej nadziei?

Miasto zamierza realizować projekty w formule PPP. Aktualnie jedna z firm doradczych opracowuje założenia umożliwiające wszczęcie postępowania dotyczącego budowy miejskiej spalarni odpadów. Pracujemy również nad projektem budowy parkingów wielopoziomowych w tej formule lub w oparciu o Ustawę o koncesji na roboty budowlane lub usługi.

 • jacek 2015-10-07 19:59:02

  Za czasów rządów Pana Jerzego Kropiwnickiego Łódź dostała rekomendację New York Times jako miasto, które warto odwiedzić w zestawieniu światowym, to jest prestiż. A dzisiaj, co Zdanowska robi dla Łodzi oprócz działań upiększających? Gospodarka leży, Kropiwnicki wiedział, co robić, Kropa wróć, ratuj Łódź!
 • Bronisław 2013-11-30 12:38:57
  Całe to gadanie ma pokazać, że Łódź ma się stać drugą Warszawą. To są infantylne brednie. Najważniejszą sprawą dla Łodzi jest jej zmniejszająca się siła nabywcza, spowodowana katastrofalnym upadkiem przemysłu i wyludnianiem się. Budowa nowego centrum i postawienie wielu biurowców też nic nie pomoże. Potrzebne jest odtworzenie siły produkcyjnej oraz ogromny program budownictwa komunalnego i towarzyszącego, realizowanego przez firmy miejskie, zatrudniajace wyłącznie łodzian. Da to pracę i spowoduje możliwość przesiedlania osób z remontowanych kamienic. A większość kamienic i tak należy zburzyć - bo ich remont jest nieopłacalny - były kiedyś budowane byle jak, pod wynajem. Ale do tego potrzeba nowoczesnego podejścia konserwatora zabytków, który powinien wytypować około 90 - 100 zabytków do ochronyh, a resztę wypisać z rejestru. W przeciwnym razie za parę lat nastapi w Łodzi całkowita katastrofa. Pociąg do Chin też nie pomoże. Łodzi potrzebne ejst otwarcie na Wschód, ale ten postradziecki. Innego wyjścia nie ma. W przeciwnym razie sytuacja pogorszy się. Będą prawie same ruiny, z enklawami luksusu, wyglądajacymi jak wrzody na d..
 • Koc 2013-11-26 10:30:51
  Mam pytanie: A mogłaby Pani Prezydent zadbać o już istniejących inwestorów i istniejące firmy? Zamiast obiecywać zwolnienia nowym może lepiej nie szaleć z podwyżkami opłat wieczystego użytkowania? Może umożliwić wreszcie przeprowadzkę ENKEV POLSKA zamiast straszyć wywłaszczeniem z odszkodowaniem tylko za grunt? Może bardziej na ziemię do faktów a nie dmuchanie baloników?


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA