PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Łódź ma projekt rewitalizacji okolic pasażu Schillera

  • Autor: PAP
  • 09 cze 2016 14:49

Łódź ma projekt rewitalizacji okolic pasażu Schillera fot. Fotolia

Łódzki magistrat przedstawił w czwartek projekt rewitalizacji dwóch zabytkowych fabryk przy ul. Sienkiewicza i kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 118 wraz z ich otoczeniem, w którym m.in. powstanie nowy pasaż. Wartość inwestycji ocenia się na 40-60 mln zł.

REKLAMA

Jak poinformował szef komitetu sterującego rewitalizacją Tomasz Piotrowski, docelowo w trzech nieruchomościach powstanie 3 tys. m kw. dla lokali użytkowych, podczas gdy obecni najemcy mają do dyspozycji 1,6 tys. m kw. Na część biurową przeznaczono 3,5 tys. m kw, natomiast na mieszkania, które znajdą się w kamienicy przy ul. Piotrkowskiej, zarezerwowano 800 m kw.

Zgodnie z pierwotnymi planami, dawna fabryka przy ul. Sienkiewicza 61 A miała być przeznaczona na lokale kreatywne. Wyjątkowy charakter położonego w ścisłym centrum Łodzi budynku miał podkreślać tzw. zielony dach. Jednak gdy magistrat wyłonił w konkursie projekt zielonego tarasu, z roszczeniami zgłosili się spadkobiercy właścicieli dawnej fabryki, co - mimo oddalenia ich powództwa przez sąd - opóźniło realizację projektu.

Ostatecznie - jak wcześniej podały łódzkie media - aby nie stracić unijnego dofinansowania na rewitalizację tego kwartału, magistrat postanowił złożyć projekt przygotowany jeszcze przez ekipę poprzedniego prezydenta Łodzi; zakładał on stworzenie w budynku biurowca na potrzeby wydziałów Urzędu Miasta.

"Rzeczywiście przy Sieniewicza 61A musimy ulokować urząd - gdybyśmy tego nie zrobili, nie mielibyśmy szansy sfinansowania tego projektu. Zawirowania prawne spowodowane przez osoby, które zgłosiły się jako właściciele tego budynku sprawiły, że obecnie nie mamy wyjścia. Sąsiedni budynek chcemy w całości przeznaczyć na lokale usługowe i biurowe" - zaznaczył Piotrowski.

Zapowiedział też, że pod pobliskim placem Komuny Paryskiej powstanie podziemny parking. "Jesteśmy obecnie w procedurze negocjacji z firmami zainteresowanymi budowa parkingów w mieście, rozmawiamy o czterech lokalizacjach, a ta jest najbardziej zaawansowana" - dodał.

Magistrat nie rezygnuje też z koncepcji stworzenia zielonego tarasu na dachu budynku przy ul. Sienkiewicza 61A. Ma on być ogólnodostępny dzięki windzie zamontowanej od strony pasażu Schillera.

Rewitalizacja zabytkowych fabryk i kamienicy związana jest z przyjętą przez miasto zasadą przebijania kwartałów nowymi ulicami. W tym przypadku, po przebiciu oficyny powstanie pasaż łączący ul. Nawrot z pl. Komuny Paryskiej.

"To niezwykle ważne dla funkcjonowania miasta, gdyż przebicia takie umożliwiają polepszenie obsługi wnętrz kwartałów, np. wywożenie śmieci, dojazd straży pożarnej, wprowadzenie instalacji, które w ulicach już się nie mieszczą. Przy okazji powstają nowe fronty zabudowy, zwiększa się intensywność zabudowy kwartałów i ukazuje istniejącą w ich wnętrzach zieleń" - wyjaśnił projektant Maciej Musiał.

Urzędnicy zapewniają, że zarówno rewitalizacja zabytkowych fabryk i kamienicy, jak i budowa parkingu, który zapewnić ma miejsca dla odwiedzających ten kwartał zmotoryzowanych, będą prowadzone równolegle i rozpoczną się najwcześniej w przyszłym roku. W czwartym kwartale 2016 r. zostanie złożony wniosek o dofinansowanie inwestycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA