PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Łódź rozwija Nowe Centrum

  • Autor: PAP
  • 03 cze 2015 15:28

Po kilkuletnim sporze z firmą Enkev łódzki magistrat przejął w środę teren pod budowę ulicy Nowotargowej przy powstającym dworcu kolejowym Łódź Kaliska. Za przejęty teren firma otrzyma odszkodowanie, którego wysokość określi rzeczoznawca.

REKLAMA

Na spotkaniu z dziennikarzami dyrektor Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi Grzegorz Nita poinformował, że w środę miasto przejęło m.in. część terenu firmy Enkev. Powstanie na nim odcinek ulicy Nowotargowej łączący dworzec Łódź Fabryczna z ulicą Tuwima.

"Teren został przekazany na podstawie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (tzw. ZRiD). Enkev był zobowiązany do wydania tego terenu i wywiązał się z tego zobowiązania w terminie, który został przez nas wyznaczony. Enkev dostanie za przejęty teren odszkodowanie, które zostanie ustalone w procedurze administracyjnej" - powiedział Nita.

Wyjaśnił, że na etapie tego postępowania będzie wyłoniony rzeczoznawca, który określi wartość odszkodowania. Po zaakceptowaniu tej kwoty przez strony postępowania - firmę Enkev i miasto - magistrat wypłaci odszkodowanie.

Nita poinformował, że rozpoczęła się już procedura przekazania wykonawcy terenów pod budowę ulicy Nowotargowej, a także ulicy Nowowęglowej - od Nowotargowej do ul. Wierzbowej. Dodał, że w najbliższym czasie zostanie ustalony szczegółowy harmonogram robót na tych odcinkach.

"Na razie będą trwały prace geodezyjne, pomiarowe a także te związane z opracowaniem projektów budowlanych dotyczących rozbiórek, usunięciem kolizji podziemnych, ogrodzeniem terenu itp." - powiedział Nita.

Budowa ulic Nowotargowej i Nowowęglowej to elementy modernizacji układu drogowego i tramwajowego wokół nowego dworca kolejowego Łódź Fabryczna. Rozpoczęcie tych inwestycji opóźniało się ze względu na trwający od kilku lat spór miasta z firmą Enkev, przez której działkę miała przebiegać ul. Nowotargowa.

Gmina chciała wykupić ten teren oferując 22 mln zł, ale firma się na to nie zgodziła. Ponieważ Enkev to spółka holenderska, spór musiał rozstrzygnąć Europejski Trybunał Arbitrażowy, który w kwietniu ub. roku wydał korzystny dla miasta wyrok.

Miesiąc później władze Łodzi poinformowały, że wydały ZRiD dotyczący ulic: Nowotargowej, Nowowęglowej i rozbudowy części ul. Wierzbowej. Firma odwołała się jednak od tej decyzji do wojewody łódzkiego, który w lipcu uchylił zezwolenie na realizację inwestycji.

Na początku br. wykonawca złożył kolejny wniosek o wydanie decyzji o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej i w maju prezydent Łodzi taką decyzję wydała. Na jej podstawie w środę doszło do przejęcia m.in. części terenu należącego do firmy Enkev.

  • 1
  • 2
  • czak 2015-06-05 15:35:05
    enkev za utrudnianie budowy dworca powinien odpowiedziec przed sądem za sabotaz i utracic odszkodowanie

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA