PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Łódź to znakomite miejsce na rozwój przemysłu lotniczego

  • Autor: PAP
  • 15 maj 2015 17:31

Łódź - jako część projektu Wojskowej Wyżyny Lotniczej - to znakomite miejsce na rozwój polskiego przemysłu lotniczego - powiedział w piątek minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Dodał, że MON jest zdeterminowane, aby we wrześniu podpisać umowę offsetową.

REKLAMA

W piątek wicepremier, szef MON złożył wizytę w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi, gdzie spotkał się m.in. z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską, prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojciechem Dąbrowskim oraz załogą i kierownictwem WZL nr 1.

"MON zbliża się do finału postępowania na uzyskanie śmigłowca wielozadaniowego i wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że to właśnie w Łodzi znajdzie się najważniejsza realizacyjna część przyszłego kontraktu. Po rozmowach z panią prezydent, a także po spotkaniu z przewodniczącym związków zawodowych i pracownikami jestem przekonany, że Łódź jest świetnie przygotowana - zakład czeka i jak najbardziej zasługuje na to, by dostać wielką szansę rozwojową na najbliższe dziesięciolecia - podkreślił minister.

Siemoniak zaznaczył, że inwestycje przemysłu lotniczego w Łodzi mają być fragmentem dużego projektu nazwanego Wojskową Wyżyną Lotniczą. Obok trzech zakładów - w Łodzi, Radomiu i Dęblinie, będą go tworzyć brygady kawalerii powietrznej w Leźnicy i Glinniku, Baza Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, Baza Lotnictwa Transportowego w Warszawie, PZL Okęcie i Instytut Techniki Wojsk Lotniczych.

"Po przedstawieniu projektu premier Ewie Kopacz otrzymaliśmy impuls do intensywnej pracy, aby wielkie kontrakty modernizacyjne najbliższych lat kierować do wyżyny lotniczej - wierząc w państwową zbrojeniówkę, która - skonsolidowana w ciągu ostatniego 1,5 roku w Polską Grupę Zbrojeniową - powinna dostać mocny impuls modernizacyjny" - dodał wicepremier, szef MON.

Prezydent Zdanowska zaznaczyła, że Politechnika Łódzka już od dziesięciu lat ściśle współpracuje przy opracowywaniu nowych technologii dla śmigłowców - najpierw z Eurocopterem, obecnie z Airbus Helicopters. "19 lutego otworzyliśmy w Łodzi biuro Airbusa, które będzie zajmowało się projektowaniem elementów sprzętu lotniczego. Przygotowujemy się w zakresie kadr, nie tylko dla wojskowych zakładów, ale właśnie pod przyszłe potrzeby wyżyny lotniczej. Od nowego semestru na PŁ uruchomione zostaną dwa nowe kierunki związane z przemysłem lotniczym" - podkreśliła.

W kwietniu w przetargu na wielozadaniowe śmigłowce dla armii do testów zakwalifikował się H225M Caracal produkowany przez Airbus Helicopters. Przy tej okazji prezes firmy Guillaume Faury ogłosił, że oprócz linii montażowej w Łodzi i Dęblinie (obie lokalizacje należą do WZL nr 1), planuje ulokowanie w Polsce zakładu produkcji wirników i przekładni. Łącznie miałoby powstać 1250 miejsc pracy związanych z przemysłem lotniczym i ok. 2 tys. miejsc związanych z nim pośrednio.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA