PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Łódź z szansą na rozwój przemysłu lotniczego

  • Autor: PAP
  • 08 maj 2015 17:29

Dzięki współpracy z Airbus Helicopters Łódź może stać się silnym centrum lotnictwa śmigłowcowego - powiedział prezes Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 Jan Piętowski w piątek, podczas uroczystości 70. rocznicy istnienia zakładów lotniczych w Łodzi.

REKLAMA

Jak podkreślił Piętowski, zadeklarowane przez francuską firmę Airbus Helicopters (AH) uruchomienie linii produkcyjnej w łódzkich wojskowych zakładach lotniczych, które ma nastąpić po wygraniu przez AH przetargu na śmigłowiec dla polskiego wojska, to "szansa, która pojawia się raz na kilkadziesiąt lat".

"Dla WZL nr 1 to szansa uzyskania nowych technologii, wdrożenia nowego śmigłowca, serwisowania go i perspektywa kilkuset nowych miejsc pracy dla naszego zakładu na dalsze kilkadziesiąt lat, a także szansa uzyskania partnera strategicznego" - dodał.

Zdaniem prezesa łódzkich zakładów lotniczych wdrożenie to wymagać będzie od zakładów dużego wysiłku, przede wszystkim finansowego i organizacyjnego. "Trzeba przygotować załogę, przeszkolić ją, zainwestować w infrastrukturę. Przed nami kilka lat, aby osiągnąć ten cel. W ramach offsetu od naszego partnera pozyskamy nowe technologie" - zaznaczył.

Piętowski ocenił, że - biorąc pod uwagę inwestycje związane z serwisowaniem śmigłowców, czyli utrzymaniem załogi zakładów w oddziałach w Łodzi i Dęblinie, a także działy produkcyjne i montażowe nowego śmigłowca - w ciągu najbliższych lat liczba pracowników WZL zwiększy się do ponad tysiąca osób. Obecnie zakłady zatrudniają 400 osób w Łodzi i 300 w Dęblinie.

Najważniejszymi osiągnięciami spółki w ciągu ostatniego dziesięciolecia - według Piętowskiego - było przygotowanie śmigłowców do misji zagranicznych w Iraku, Czadzie i Afganistanie. Wyremontowano ponad 120 śmigłowców typu MI2, MI8, MI14, MI17 i MI24 - prawie wszystkie poddane były gruntownej modernizacji.

Prezes WZL nr 1 wyjaśnił, że dzięki decyzji ministra obrony narodowej o ustanowieniu zdolności serwisowo-naprawczej i remontowej przed spółką otworzyła się szansa kontynuowania działalności przez następne kilkadziesiąt lat, co jest szczególnie ważne w obliczu stopniowego wycofywania z eksploatacji śmigłowców typu MI, które obecnie stanowią wyposażenie polskich sił zbrojnych.

"Łódź i jej region może stać się silnym centrum lotnictwa śmigłowcowego na bazie WZL 1 i Politechniki Łódzkiej - jako zaplecza kadr inżynierskich i badawczo - rozwojowego oraz poprzez budowę lokalnych powiązań kooperacyjnych" - wyjaśnił nawiązując do faktu otworzenia w lutym w Łodzi biura konstrukcyjnego Airbus Helicopters, zatrudniającego docelowo 100 inżynierów oraz do wieloletniej współpracy AH ze specjalistami z PŁ, którzy przyczynili się m.in. do rozwoju szybkiego hybrydowego demonstratora X3, który pobił śmigłowcowy rekord prędkości.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA