PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Łódź z szansą na rozwój przemysłu lotniczego

  • Autor: PAP
  • 08 maj 2015 17:29

Dzięki współpracy z Airbus Helicopters Łódź może stać się silnym centrum lotnictwa śmigłowcowego - powiedział prezes Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 Jan Piętowski w piątek, podczas uroczystości 70. rocznicy istnienia zakładów lotniczych w Łodzi.

REKLAMA

Jak podkreślił Piętowski, zadeklarowane przez francuską firmę Airbus Helicopters (AH) uruchomienie linii produkcyjnej w łódzkich wojskowych zakładach lotniczych, które ma nastąpić po wygraniu przez AH przetargu na śmigłowiec dla polskiego wojska, to "szansa, która pojawia się raz na kilkadziesiąt lat".

"Dla WZL nr 1 to szansa uzyskania nowych technologii, wdrożenia nowego śmigłowca, serwisowania go i perspektywa kilkuset nowych miejsc pracy dla naszego zakładu na dalsze kilkadziesiąt lat, a także szansa uzyskania partnera strategicznego" - dodał.

Zdaniem prezesa łódzkich zakładów lotniczych wdrożenie to wymagać będzie od zakładów dużego wysiłku, przede wszystkim finansowego i organizacyjnego. "Trzeba przygotować załogę, przeszkolić ją, zainwestować w infrastrukturę. Przed nami kilka lat, aby osiągnąć ten cel. W ramach offsetu od naszego partnera pozyskamy nowe technologie" - zaznaczył.

Piętowski ocenił, że - biorąc pod uwagę inwestycje związane z serwisowaniem śmigłowców, czyli utrzymaniem załogi zakładów w oddziałach w Łodzi i Dęblinie, a także działy produkcyjne i montażowe nowego śmigłowca - w ciągu najbliższych lat liczba pracowników WZL zwiększy się do ponad tysiąca osób. Obecnie zakłady zatrudniają 400 osób w Łodzi i 300 w Dęblinie.

Najważniejszymi osiągnięciami spółki w ciągu ostatniego dziesięciolecia - według Piętowskiego - było przygotowanie śmigłowców do misji zagranicznych w Iraku, Czadzie i Afganistanie. Wyremontowano ponad 120 śmigłowców typu MI2, MI8, MI14, MI17 i MI24 - prawie wszystkie poddane były gruntownej modernizacji.

Prezes WZL nr 1 wyjaśnił, że dzięki decyzji ministra obrony narodowej o ustanowieniu zdolności serwisowo-naprawczej i remontowej przed spółką otworzyła się szansa kontynuowania działalności przez następne kilkadziesiąt lat, co jest szczególnie ważne w obliczu stopniowego wycofywania z eksploatacji śmigłowców typu MI, które obecnie stanowią wyposażenie polskich sił zbrojnych.

"Łódź i jej region może stać się silnym centrum lotnictwa śmigłowcowego na bazie WZL 1 i Politechniki Łódzkiej - jako zaplecza kadr inżynierskich i badawczo - rozwojowego oraz poprzez budowę lokalnych powiązań kooperacyjnych" - wyjaśnił nawiązując do faktu otworzenia w lutym w Łodzi biura konstrukcyjnego Airbus Helicopters, zatrudniającego docelowo 100 inżynierów oraz do wieloletniej współpracy AH ze specjalistami z PŁ, którzy przyczynili się m.in. do rozwoju szybkiego hybrydowego demonstratora X3, który pobił śmigłowcowy rekord prędkości.

  • 1
  • 2


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA