PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Łódzka rewitalizacja to wyzwanie

  • Autor: PAP
  • 05 kwi 2016 07:32

Łódzka rewitalizacja to wyzwanie Fot. Fotolia

Łódź - obok Wałbrzycha i Bytomia - będzie realizować modelowy projekt rewitalizacji. Jego efekty będą inspiracją dla innych samorządów w tworzeniu własnych programów - podkreślił wiceminister rozwoju Paweł Chorąży, który w poniedziałek w Łodzi uczestniczył w konferencji o rewitalizacji.

REKLAMA

Wiceminister dodał, że podstawę do realizacji programów rewitalizacyjnych przez samorządy stanowią obecnie trzy przyjęte w ubiegłym roku dokumenty: krajowa polityka miejska, ustawa rewitalizacyjna oraz wytyczne ministra rozwoju opracowane w związku z programami UE na lata 2014-2020, które służą m.in. ujednoliceniu procedur wdrażania programów operacyjnych w zakresie projektów rewitalizacyjnych.

"W tej chwili istotne jest przejście do fazy działania; z programami komplementarnymi, pełnymi, a więc akcentującymi mocno nie tylko kwestie infrastrukturalne, ale też społeczne" - zaznaczył Chorąży.

Marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień podkreślił, że Łódzkie ma największą w kraju alokację związaną z rewitalizacją - to ponad 178 mln euro wynegocjowane z Komisją Europejską.

"Przed nami duże wyzwania. Ponad 43 proc. mieszkańców województwa żyje w gminach metropolitalnego obszaru łódzkiego, a 60 proc. - w miastach. Stąd rewitalizacja rozumiana szeroko jako odnowa infrastruktury i przemysłu, szukanie nowych pomysłów na erę powłókienniczą w całym regionie, a także jako odnowa społeczna; aktywizacja zawdowowa, podnoszenie szans poprzez edukację" - zauważył Stępień.

W wojewódzkiej konferencji wzięło udział kilkuset samorządowców, których z ekonomicznymi, funkcjonalno-przestrzennymi i społecznymi aspektami rewitalizacji zapoznali eksperci m.in. z Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej.

W części panelowej uczestnicy mogli zapoznać się z programami i projektami rewitalizacyjnymi, doświadczeniami Łodzi i miast regionu w tej dziedzinie oraz modelami finansowania rewitalizacji.

"Już od czterech lat staramy się uczyć wzajemnie - bo rewitalizacja nie jest czymś, co zaistnieje tu i teraz, to proces rozłożony w czasie. Dzięki dużym środkom pozyskanym z UE zainicjowaliśmy ten proces, który ma stać się narzędziem do permanentnej rewitalizacji naszych komunalnych zasobów" - mówiła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Jak dodała, bardzo istotny jest aspekt połączenia rewitalizacji infrastrukturalnej ze społeczną. "Zdawać by się mogło, że to dwa różne światy, ale ich połączenie jest konieczne, jeśli chcemy myśleć o trwałych zmianach w naszych miastach, miasteczkach i gminach" - zaznaczyła.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA