PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Łódzkie otrzyma 400 mln zł na rozwój obszarów wiejskich

  • Autor: PAP
  • 03 wrz 2015 15:52

400 mln zł ze środków UE w ramach Programu Rozwoju Gmin Wiejskich rozdysponuje samorząd woj. łódzkiego do 2020 r. Pierwsze konkursy dla beneficjentów ruszą na przełomie września i października b.r.

REKLAMA

Jak wyjaśnił na czwartkowej konferencji prasowej marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień, PROW jest trzecią formułą programową - obok Regionalnego Programu Operacyjnego i Funduszu Społecznego - za pomocą której samorząd wspiera rozwój województwa.

"W poprzedniej perspektywie wsparcie ograniczało się do gmin wiejskich i miast poniżej 5 tys. mieszkańców, obecnie otwarcie jest szersze - mówimy o dedykowanych działaniach dla miast do 20 tys. mieszkańców. PROW obejmuje 177 gmin woj. łódzkiego. Środki, które chcemy uruchamiać na przełomie września i października, to ponad 400 mln zł. W poprzednim okresie programowania zaczynaliśmy to działanie od 300 mln zł. Rozdysponowaliśmy 700 mln zł - korzystaliśmy ze środków niewykorzystanych w kraju" - podkreślił marszałek.

Znaczna część budżetu PROW będzie przeznaczona na duże - w skali lokalnej - projekty infrastrukturalne. Wśród nich przewidziano m.in. budowę i remont dróg gminnych i powiatowych (maks. wsparcie wynosi 3 mln zł), projekty wodno-kanalizacyjne (do 2 mln zł) oraz budowę i remont targowisk, na których będą oferowane artykuły pochodzące bezpośrednio z upraw i hodowli indywidualnych rolników (do 1 mln zł). Program umożliwia uzyskanie do 500 tys. zł na budowę i remont obiektów pełniących funkcje kulturalne, ochronę zabytków, a także na kształtowanie ładu przestrzennego.

Specjalne środki zarezerwowano na postępowania scaleniowe, prowadzące do powstawania dużych gospodarstw. Projekty prowadzą starostwa, dofinansowanie obejmuje prace przygotowawcze i zagospodarowanie przestrzenne, które pomoże w uporządkowaniu ziem posiadanych przez rolników.

Obok jednostek samorządu terytorialnego o dofinansowanie - w ramach wdrażanej od 2004 r. inicjatywy LEADER - mogą ubiegać się osoby fizyczne, prawne, stowarzyszenia, przedsiębiorcy, kościoły, związki wyznaniowe, rolnicy, a także działające nieformalnie koła gospodyń wiejskich i ochotnicze straże pożarne.

"W nowej perspektywie LEADER będzie dotyczył zakładania nowej działalności gospodarczej i rozwoju przedsiębiorczości na terenach objętych działaniem PROW. Do rolników skierowana jest oferta tworzenia inkubatorów przedsiębiorczości, promowania lokalnych marek i tworzenia rynków zbytu. Społeczności lokalne będą mogły skorzystać ze środków na infrastrukturę turystyczną, rekreacyjną i kulturalną oraz drogową. To pole do popisu dla aktywizujących się mieszkańców wsi" - zaznaczył wicemarszałek woj. łódzkiego Dariusz Klimczak.

Według dyrektor Departamentu Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich Marii Kaczorowskiej, do tej pory w ramach PROW zrealizowano w Łódzkiem ok. 4 tys. projektów różnego rodzaju. "Wsparcie uzyskały projekty +miękkie+, np. wydarzenia takie jak dożynki, a także duże infrastrukturalne inwestycje: drogi, oczyszczalnie ścieków, centra wsi, obiekty sportowe. W Łódzkiem obserwujemy wzmożoną migrację mieszkańców miast na wieś - bo tam mieszka się ładniej. Trudno już mówić o zapóźnieniach wsi w stosunku do miast" - dodała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA