PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Łomżyńska podstrefa na ostatniej prostej

  • Autor: propertynews.pl
  • 30 sie 2013 18:25

Stały Komitet Rady Ministrów zgodził się na poszerzenie granic Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ostatni głos należy do Rządu.

REKLAMA

- To świetna wiadomość zarówno dla Łomży, która czeka na podstrefę, jak i dla przedsiębiorców z Suwałk i Ełku, którzy są zainteresowani nowymi tereny inwestycyjnymi w lokalnej podstrefie - mówi Robert Żyliński, prezes SSSE.

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów umożliwiającego poszerzenie granic SSSE od kilku miesięcy znajduje się w poczekalni rządowej. Prace nabrały tępa po niedawnej decyzji Rządu o wydłużeniu czasu funkcjonowania stref do 2026 roku.

- Na początku sierpnia Rada Ministrów zgodziła się na poszerzenie dwóch stref - mieleckiej i kostrzyńsko - słubickiej. Teraz przyszła kolej na nas. Liczymy, że ostateczna decyzja zapadnie niezwłocznie, czyli do połowy września - dodaje Robert Żyliński.

Świadczyć o tym mogą również słowa Janusza Piechocińskiego, wicepremiera i Ministra Gospodarki, który podczas środowego spotkania z przedstawicielami stref ekonomicznych w Warszawie oświadczył, że nie zamierza zwlekać z decyzjami dotyczącymi SSE i do końca kadencji rządu chce podwoić liczbę podstref.

- Decyzja Rządu o wydłużeniu stref oraz planowane kolejne inicjatywy w tym zakresie jestem przekonany w szybkim czasie wpłyną na powstanie kolejnych miejsc pracy, na których zależy nam szczególnie. Natomiast zakładane przeze mnie podwojenie liczby podstref przyspieszy rozwój polskiej gospodarki i udowodni, że przedsiębiorcy stref ekonomicznych są liderami polskiego eksportu - powiedział wicepremier.

Decyzja Rządu prawdopodobnie zbiegnie się z wizytą wicepremiera Piechocińskiego na suwalskich targach „Business to Business" organizowanych 12 września przez SSSE i Prospects Publisher.

Łomżyńska podstrefa SSSE ma liczyć ponad 8,5 hektarów w dwóch kompleksach na terenach położnych przy ul. Ciepłej oraz Spokojnej i Akademickiej. Z uzasadnienia rozporządzenia wynika, że dzięki podstrefie, przy nakładach inwestycyjnych rzędu 41 mln zł i pomocy publicznej w granicach 25 mln zł do 2020 roku w Łomży może powstać 137 nowych miejsc pracy.

Jeśli Rada Ministrów zgodzi się na to poszerzenie, nowe tereny inwestycyjne powstaną również w Suwałkach i Ełku (obejmą Park Naukowo-Technologiczny w Ełku). Wówczas do suwalskiej strefy włączonych zostanie o ok. 40 ha (Ełku - 29 ha, Łomża - 8,5 ha, Suwałki - 2 ha).

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest jedną z czternastu specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Obszary, na których przedsiębiorcy prowadzą działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach, zajmują łączną powierzchnię ok. 343 ha (na terenach: Suwałk, Ełku, Gołdapi, Grajewa, Małkini Górnej oraz Białegostoku). Przez 17 lat istnienia SSSE przeprowadzono inwestycje o łącznej wartości 1,7 mld zł, dzięki którym przedsiębiorcy utworzyli 6 tys. miejsc pracy.

W następnej kolejności zarząd SSSE rozważa utworzenie podstref także w: Hajnówce, Grajewie, Narewce, Siemiatyczach i w okolicy planowanej budowy lotniska w Michałowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA