PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Lubelska SSE prawie w całości zagospodarowana

  • Autor: PAP
  • 16 lip 2015 07:14

Trzy firmy uzyskały w 2015 r. pozwolenia na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej w Lublinie. Funkcjonuje ich tu w sumie 33. Teren strefy - 116 ha - jest już prawie w całości zagospodarowany; władze miasta planują jego zwiększenie o 82 ha.

REKLAMA

Strefa w Lublinie funkcjonuje od września 2007 r. jako podstrefa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Europark Mielec.

"Lubelska podstrefa ekonomiczna dynamicznie się rozwija. Tylko w pierwszym półroczu tego roku inwestorzy zadeklarowali nakłady na poziomie o 110 mln zł więcej niż w całym ubiegłym roku" - powiedział prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

W pierwszej połowie 2015 r. pozwolenia na działalność w lubelskiej strefie uzyskały: specjalizująca się w produkcji opakowań dla przemysłu kosmetycznego i farmaceutycznego spółka ELPES, producent wyposażenia handlowego spółka MODERN-EXPO, oraz producent drzwi i okien drewnianych spółka POL-SKONE.

Także w tym roku firma Panattoni Europe rozpoczęła w strefie budowę parku przemysłowego. Łącznie te cztery firmy zadeklarowały inwestycje na poziomie ponad 317 mln zł i utworzenie 280 nowych miejsc pracy.

Obecnie w lubelskiej strefie funkcjonuje w sumie 33 inwestorów, z czego 24 - na podstawie zezwolenia ministra gospodarki, uprawniającego do korzystania z ulg podatkowych. 17 inwestorów już uruchomiło produkcję.

Łączna wartość zadeklarowanych w lubelskiej strefie inwestycji to prawie 928 mln zł. Dotychczas zrealizowano inwestycje o łącznej wartości ponad 625 mln zł. W firmach działających na terenie strefy pracuje obecnie prawie 1,8 tys. osób, z czego ok. 1,1 tys. to miejsca pracy nowoutworzone.

Strefa w Lublinie obejmuje 116,5 ha w pełni uzbrojonych terenów inwestycyjnych. Zlokalizowana jest we wschodniej części Lublina, w pobliżu lotniska oraz północno-wschodniej obwodnicy miasta, w sąsiedztwie dwóch węzłów komunikacyjnych drogi ekspresowej S17.

Zainteresowanie inwestorów strefą w ostatnich latach wzrosło. W 2012 r. na działalność zdecydowały się tu cztery firmy, a w 2013 r. - siedem. W pierwszym półroczu 2014 r. pozwolenie uzyskało pięć firm (w drugim półroczu ministerstwo gospodarki wstrzymało wydawanie pozwoleń). "Spodziewamy się, że w roku 2015 tych nowych pozwoleń łącznie będzie 10" - powiedział dyrektor wydziału strategii i obsługi inwestorów w urzędzie miasta Mariusz Sagan.

Blisko 90 proc. terenów lubelskiej podstrefy zostało już zagospodarowane. "W planach jest jej rozszerzenie o dodatkowe 82 hektary do 2018 r." - zapowiedział Żuk.

Do obszaru strefy mają być włączone tereny należące do działających obecnie w Lublinie firm - produkującej makarony firmy Lubella (12 ha) oraz producenta ciągników i maszyn rolniczych Ursus (4 ha). Objęcie tych terenów strefą ekonomiczną uwarunkowane jest nowymi inwestycjami tych firm i utworzeniem nowych miejsc pracy. Obecnie trwają procedury związane z uzyskaniem wymaganej zgody ministerstwa gospodarki.

Ponadto do strefy będą włączane tereny bezpośrednio z nią sąsiadujące, które gmina ma sukcesywnie wykupywać. Wykupy pierwszych działek planowane są na przełomie roku.

Po rozszerzeniu teren lubelskiej podstrefy miałby łącznie około 200 ha.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA