PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Lubelska SSE przyciąga do miasta inwestorów

  • Autor: PropertyNews
  • 03 lis 2017 12:39

Lubelska SSE przyciąga do miasta inwestorów Lublin, fot. Pixabay

Po dziesięciu latach od otwarcia Lubelska SSE może pochwalić się 1,5 mld. zł zrealizowanych nakładów finansowych, 128 ha w pełni uzbrojonych terenów inwestycyjnych, 58 inwestorami i ponad 3,7 tys. nowych miejsc pracy.

REKLAMA

SSE w Lublinie przełożyła się na rozwój całego miasta. Jej celem była stymulacja ożywienia gospodarczego, poprawa konkurencyjności w regionie Polski Wschodniej i wprowadzenie innowacyjności w lokalnej gospodarce. Spośród utworzonych 58 podmiotów gospodarczych 42 rozpoczęły już działalność, a bezrobocie wskazuje 6,6 proc. 

Początek funkcjonowania Podstrefy Lublin miała charakter wyłącznie przemysłowy, po 2012 r. pojawiły się pierwsze firmy deweloperskie oferujące powierzchnię produkcyjną i magazynową pod wynajem, co od 2015 r. spowodowało wzrost do 9 podmiotów dystrybucyjnych i logistycznych obecnych w SSE.  Łącznie przez ponad 9 lat firmy z sektora przemysłu zainwestowały w SSE ok. 1,3 mld zł.

Dzięki SSE Lublin stał się wiodącym ośrodkiem przemysłowym Polski Wschodniej, wyprzedzając Mielec, Stalową Wolę i bardzo znacznie Rzeszów oraz Białystok. Do końca roku 2016 wydatki związane z realizacją inicjatywy utworzenia i rozwoju Podstrefy w Lublinie zwróciły się w całości. Wyniosły one 100,8 mln zł, podczas gdy wpływy związane z tym przedsięwzięciem osiągnęły poziom 107,6 mln zł, zatem były o 6,8 mln zł większe od poniesionych wydatków.

26 czerwca 2017 r. Rada Miasta Lublin na wniosek Agencji Rozwoju Przemysłu przyjęła uchwałę zezwalającą na objęcie SSE gruntów o powierzchni 12,7 ha na terenie dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie w celu realizacji dużego projektu inwestycyjnego spółki Ursus.

Przewiduje się znaczący wzrost siły przemysłowego Lublina w kolejnych latach, bazujący na potencjale sektorów motoryzacyjnego, maszynowego, lotniczego, metalowego, poligraficznego, a także medycznego i biotechnologicznego, co pozwoli na osiągnięcie łącznego poziomu zatrudnienia 6 tys. osób już do 2020 r. w SSE, a sumarycznie w 2025 r. w lubelskiej SSE będzie pracować od 12 do 15 tys. osób. Dodatkowo powstanie kolejnych 2 -4 tys. miejsc pracy w otoczeniu. Oznaczać to będzie przewidywany łączny wzrost zatrudnienia w sektorze przemysłu w całym Lublinie o prawie 50 proc. (z prawie 18 tys. zatrudnionych w 2017 r. do nawet 30 tys. w 2025 r.).

Zmniejszające się bezrobocie przy jednoczesnym zwiększaniu się liczby mieszkańców Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego pozwoli na osiągnięcie poziomu rozwoju takich miast, jak Wrocław czy Poznań.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • masakra 2017-11-06 09:09:01
    alez propaganda masakra...wyprzedził nawet Rzeszów...Wy chyba nie macie pojęcia o przemyśle...

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA