PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Magazyny i produkcja na terenach pogórniczych. Nowa transakcja KSSE

  • Autor: PAP
  • 01 mar 2018 08:39

Magazyny i produkcja na terenach pogórniczych. Nowa transakcja KSSE Fot. shutterstock

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) sprzedała działkę w sosnowieckiej dzielnicy Niwka, należącą do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Nabywca, firma produkująca m.in. dla branży motoryzacyjnej, zainwestuje tam 25 mln zł i utworzy 80 miejsc pracy. Jak poinformował  wiceprezes KSSE Mateusz Rykała odpowiedzialny za podstrefę sosnowiecką, to pierwsza tego typu transakcja, w której Strefa sprzedała teren należący do SRK. Transakcja została zawarta m.in. na gruncie podpisanej kilka miesięcy wcześniej przez Strefę i SRK umowy o współpracy.

REKLAMA

Pogórniczy teren o powierzchni 5,8 ha przy ul. Watta, na którym niegdyś funkcjonowała kopalnia Niwka, nabyła czeladzka spółka Pol-Technology. Firma ta działa w branży automotive oraz AGD, m.in. kooperując z funkcjonującą już w Sosnowcu firmą Bitron.

- Na tym terenie zostanie wybudowana całkowicie nowa hala. Zostaną uruchomione linie produkcyjne, które w głównej części będą dotyczyły wyrobów gumowych dla branży automotive i dla branży AGD. Co ważne, będzie tam również całkowicie nowatorska, opatentowana przez tę firmę metoda nakładania warstw na wyroby gumowe i metalowe - powiedział Rykała, który do lipca ub. roku był wiceprezydentem Sosnowca.

- Podpisaliśmy umowę z SRK na obrót tą nieruchomością; oczywiście KSSE będzie miała swoją prowizję z tytułu sprzedaży, poza nowym inwestorem w strefie. Ale to jest sukces SRK, strefy i miasta. (…) Tereny SRK, które do tej pory były niezagospodarowane, udało się zagospodarować - podkreślił w późniejszej rozmowie z PAP wiceprezes KSSE.

Podczas spotkania przypomniał też o niedawnych decyzjach ws. reinwestycji na sosnowieckich terenach KSSE dwóch dużych, obecnych już tam producentów.

W ramach jednego z trzech wydanych ostatnio nowych zezwoleń KSSE na prowadzenie działalności gospodarczej dla Magneti Marelli inwestor ten planuje zwiększenie zdolności produkcyjnych istniejącego zakładu w Sosnowcu poprzez zakup środków do produkcji tylnych lamp do samochodów. Firma zainwestuje 200 mln zł w modernizację hali produkcyjnej oraz modernizację lub budowę powierzchni magazynowych i biurowych.

W ramach nowej inwestycji elementy oświetlenia samochodowego będą produkowane przy użyciu nowoczesnych technologii, z zastosowaniem nowatorskiego systemu zarządzania produkcją Industry 4.0. Do 2022 r. firma ma zatrudnić pod kątem reinwestycji co najmniej 41 nowych pracowników, a do 2026 r. utrzyma ok. 1,6 tys. istniejących miejsc pracy w trzech swoich sosnowieckich zakładach (pozostałe dwa nowe zezwolenia dla Magneti Marelli dotyczą Bielska-Białej).

Z kolei firma Bitron, posiadająca w Sosnowcu dwa zakłady zajmujące się elektroniką i elektromechaniką, reinwestując ok. 100 mln zł zamierza utworzyć 60 nowych miejsc pracy przy utrzymaniu 800 miejsc pracy. Rykała akcentował w środę m.in., że firma ta bardzo mocno zaangażowała się w rozwój elektromobilności.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA