PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Małe miasta przyszłością polskiego rynku?

  • Autor: PAP
  • 21 wrz 2016 17:50

Małe miasta przyszłością polskiego rynku? Fot. Fotolia

Takie miasta, jak Stalowa Wola mogą być nowymi ośrodkami wzrostu – mówił w środę podczas konsultacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że warunkiem jest współpraca samorządów, biznesu i świata nauki.

REKLAMA

W środę w Stalowej Woli wiceminister spotkał się z przedstawicielami m.in. przedsiębiorców i samorządowców. Przedstawił główne założenie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Kwieciński podkreślił, że takie miasta, jak Stalowa Wola mogą być nowymi ośrodkami wzrostu. Przypomniał, że w przeszłości było to miasto z olbrzymią branżą maszynową i zbrojeniową, które powstały w czasach Centralnego Okręgu Przemysłowego.

"Miasto przeżyło zapaść, ale teraz się odradza. Na bazie tej tradycji i tego potencjału może być tworzona nowa jakość, wartość dodana. Na bazie lepszego wykorzystania tego przemysłu, tych zasobów ludzkich, wykwalifikowanej kadry. Kiedy mówimy o reindustrializacji, to jest właśnie szansa dla Stalowej Woli" - dodał wiceminister.

Jednym z warunków, które muszą zostać spełnione jest, według Kwiecińskiego, lepsza współpraca między biznesem, światem nauki i samorządowcami.

"Do tej pory brakowało lepszej współpracy tutejszego biznesu ze światem nauki, brakowało też współpracy samorządów. Nie będzie rozwoju polskiej gospodarki bez partnerstwa i współpracy biznesu i nauki. Nie będzie rozwoju bez współpracy samorządów i polskiego biznesu" - zaznaczył.

Kwieciński zapowiedział również, że zmieni się sposób wspierania firm na taki, który będzie premiował firmy innowacyjne. "Do tej pory firmy były wspierane głównie dotacjami, grantami. Jednak z tego korzystała znikoma ilość firm. To wsparcie było głównie na zakup nowych technologii za granicą lub wybudowanie obiektów. Nie wykorzystywaliśmy naszej, polskiej myśli technologicznej. W tej chwili chcemy to zmienić. Mówimy - mniej imitacji więcej innowacji" - powiedział wiceminister, tłumacząc że to w firmach innowacyjnych są m.in. większe wynagrodzenia.

"Zależy nam, aby społeczeństwo się bogaciło, miało większe dochody, a to będzie w tych firmach, które będą korzystać z innowacji" - wskazał.

Podsumowując dotychczasowe konsultacje strategii, Kwieciński podkreślił, że widzi zmianę mentalności samorządowców, którzy zaczynają "myśleć kategoriami gospodarczymi".

"Nie osiągniemy celów, które zakładamy w strategii, gdy samorządy lokalne i regionalne nie będą zajmowały się również kwestiami gospodarczymi. Na szczęście w coraz w większym stopniu widzę takie myślenie" - stwierdził wiceminister.

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju ma stanowić uszczegółowienie celów rozwojowych wyznaczonych w przyjętym przez rząd w lutym Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, znanym też jako plan Morawieckiego. Mają się w niej znaleźć m.in. opisy projektów i programów prorozwojowych oraz celów i kierunków poszczególnych polityk publicznych.

Trzy główne cele szczegółowe strategii to - zgodnie z przyjętymi w MR założeniami - trwały wzrost gospodarczy oparty na dotychczasowych i nowych przewagach, rozwój społecznie i terytorialnie wrażliwy oraz skuteczne państwo i instytucje gospodarcze służące wzrostowi oraz "włączeniu" społecznemu i gospodarczemu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA