PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Mazowsze najbardziej atrakcyjnym inwestycyjnie regionem Polski

  • Autor: PAP
  • 15 gru 2014 08:56

Najbardziej atrakcyjnym inwestycyjnie regionem Polski wciąż jest województwo mazowieckie, a inne regiony systematycznie poprawiają swoją atrakcyjność - wynika z raportu przygotowanego dla Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

REKLAMA

W poprzednich cyklicznych badaniach Mazowieckie także zajmowało pierwsze miejsce w rankingu. Tuż za woj. mazowieckim w 2014 r. plasują się: dolnośląskie, śląskie oraz pomorskie - głosi raport przygotowany przez Szkołę Główną Handlową pod kierunkiem prof. Hanny Godlewskiej- Majkowskiej na zlecenie PAIiIZ.

Z badań wynika, że polskie województwa poprawiły w ciągu ostatniego roku swoją atrakcyjność inwestycyjną na tle regionów unijnych. Liderami zmian są: dolnośląskie, podlaskie i świętokrzyskie.

W porównaniu do innych regionów Polski swoją pozycję poprawiły w 2014 r. województwa: pomorskie (dla całej gospodarki regionalnej, przemysłu, handlu, usług dla biznesu i turystyki), łódzkie dla inwestycji przemysłowych w przemyśle kapitało- i wiedzochłonnym), zachodniopomorskie (dla inwestycji przemysłowych i handlowych), a także opolskie, lubelskie i podkarpackie - dla przemysłu.

Wszystkie województwa w Polsce mają swoje lokomotywy rozwoju, najczęściej są to duże miasta wojewódzkie, ale też ośrodki przemysłowe i turystyczne. Dlatego atrakcyjność inwestycyjna województw nie zawsze rozkłada się równomiernie na ich terenie. Pokazuje to dobitnie przykład woj. mazowieckiego, które swoją wysoką pozycję osiąga głównie dzięki Warszawie i jej bezpośrednim okolicom. Pozostała część województwa nie wypada już tak dobrze, co powoduje, że w woj. mazowieckim są wyraźnie kontrasty wewnętrzne pod wględem gospodarczym. Najmniejsze kontrasty w Polsce są natomiast w województwie śląskim, które jest obszarem najsilniej uprzemysłowionym, a także najgęściej zaludnionym.

Jak podkreślają autorzy badania ważnym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność regionów Polski jest program specjalnych stref ekonomicznych, który polega na uprzywilejowaniu wybranych terenów przez preferencyjne opodatkowanie. Jak poinformowała współautorka badania Magdalena Typa z SGH, w Polsce jest obecnie 368 takich stref, ulokowanych głównie na obszarach miast - 152, ale też gmin miejsko-wiejskich - 136 i wiejskich - 80.

Największa wartość inwestycji strefowych w 2014 r. była zlokalizowana na terenie województw: dolnośląskiego (25,16 mld zł - dominująca jest branża motoryzacyjna), śląskiego (20,28 mld zł - także dominuje motoryzacja) oraz łódzkiego (8,66 mld zł - dominuje produkcja urządzeń elektrycznych oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych).

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA