PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Mazurskie jeziora napędzają turystyczny biznes

  • Autor: PAP
  • 10 lut 2014 18:44

Ponad 80 proc. gospodarstw agroturystycznych w woj. warmińsko-mazurskim powstało w bezpośrednim sąsiedztwie jezior, które są główną atrakcją wypoczynku na tamtejszych wsiach - wynika z badań Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.

REKLAMA

Preferencje turystów wypoczywających na wsi w woj. warmińsko-mazurskim poznano na podstawie ankiet wypełnionych przez 152 terenowych pracowników Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie, którzy zbierali opinie gości i właścicieli gospodarstw agroturystycznych.

Jak poinformował PAP autor badań dr Tomasz Czarkowski z ODR, wynika z nich, że w tym regionie można już mówić o akwaturystyce, bo zdecydowana większość obiektów agroturystycznych powstała nad wodą. Ankietowani wskazywali jeziora, a w następnej kolejności lasy, jako elementy krajobrazu decydujące o atrakcyjności obszarów wiejskich Warmii i Mazur. Aż 97 proc. turystów chce przebywać nad wodą, 75 proc. z nich także w lesie, a jedynie 21 proc. w obejściu gospodarskim. Za najlepsze formy spędzania wolnego czasu uznawano wędkarstwo i grzybobranie.

Z ankiet wynika, że - wbrew podstawowym założeniom agroturystyki - osoby wypoczywające na wsi w tym regionie nie są szczególnie zainteresowane atrakcjami typowymi dla wczasów pod gruszą. Wiejskie kwatery wybierają głównie ze względu na ciszę, spokój i chęć uniknięcia tzw. turystyki masowej. Większości nie interesuje natomiast sama możliwość przebywania w gospodarstwie i kontakt z architekturą wiejską, bliskość zwierząt hodowlanych i prac polowych czy udział w kiermaszach ludowego rzemiosła.

Ponad 80 proc. właścicieli gospodarstw agroturystycznych deklaruje, że są one położone bliżej niż 1 tys. m od brzegów jezior, a 65 proc. - jako jedną z głównych atrakcji - wskazuje w ofercie możliwość uprawiania wędkarstwa. Coraz więcej gospodarstw zapewnia też gościom dostęp do własnych stawów rybnych.

"Wyraźnie widoczny jest popyt na nasze ryby z naturalnych wód. Turyści często chcą spróbować ryby z jeziora, nad którym wypoczywają. Niestety część restauratorów nadal woli podawać sandacza z Kazachstanu czy inne ryby importowane, które są tańsze" - ocenił Czarkowski.

Z danych ODR wynika, że agroturystyka rozwija się głównie w powiatach z dużą liczbą jezior. Najwięcej obiektów agroturystycznych jest w powiecie piskim, na którego terenie leży największe w kraju jezioro Śniardwy nazywane Mazurskim Morzem, oraz w powiecie giżyckim, obejmującym część Wielkich Jezior Mazurskich. Najmniej takich usług jest zarejestrowanych natomiast w powiatach nidzickim i braniewskim.

Na Warmii i Mazurach istnieje ok. 2,5 tys. obiektów turystyki wiejskiej. Są to zarówno typowe gospodarstwa agroturystyczne, które zajmują się produkcją rolną i oferują wynajem nie więcej niż pięciu pokojów gościnnych, jak też większe kwatery czy pensjonaty, prowadzone przez mieszkańców wsi nie zawsze będących rolnikami. Co roku wypoczywa tam ponad 200 tys. turystów.

W woj. warmińsko-mazurskim jest ponad 1,5 tys. jezior o łącznej powierzchni przekraczającej 100 tys. ha.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA