PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

MF za rozszerzeniem SSE na nowe tereny inwestycyjne Częstochowy

  • Autor: PAP
  • 08 paź 2013 08:35

Ministerstwo Finansów pozytywnie ocenia możliwość włączenia nowych terenów inwestycyjnych w Częstochowie do Specjalnej Strefy Ekonomicznej - poinformował resort finansów w piątek w komunikacie.

REKLAMA

"Niestety dotąd nie wpłynął do Ministerstwa Finansów wniosek pozwalający na rozszerzenie, co jest jedyną przeszkodą w podjęciu decyzji w tej sprawie. Z informacji uzyskanych od ministra gospodarki wynika, że wniosek zarządzającego katowicką specjalną strefą ekonomiczną jest niekompletny i wymaga uzupełnień" - napisano.

MF wskazało, że 20 września 2013 r. do prezydenta Częstochowy wpłynął wniosek od spółki skarbu państwa Operator S.A. o włączenie do Mieleckiej SSE terenów inwestycyjnych w Częstochowie. "Aktualnie wiceminister finansów Izabela Leszczyna przesyła listy do mieszkańców Częstochowy w odpowiedzi na ich apel" - poinformowano.

Na początku tygodnia częstochowscy radni opowiedzieli się za powiększeniem terenów objętych w tym mieście specjalnymi strefami ekonomicznymi. Zgodzili się m.in. na objęcie taką strefą blisko 38,8 hektarów na dawnych terenach Huty Częstochowa w dzielnicy Zawodzie-Dąbie. Łącznie 23 działki w rejonie ulic Korfantego i Koksowej miałoby zostać objęte Specjalną Strefą Ekonomiczną Euro-Park Mielec. Gruntami tymi zarządza państwowa spółka Operator ARP.

Starania na rzecz tworzenia preferencyjnych warunków dla potencjalnych inwestorów to część działań władz miasta m.in. w związku z sytuacją ISD Huty Częstochowa. Z powodu sytuacji na światowym rynku stali, w maju, w tym zatrudniającym ok. 3050 osób zakładzie ogłoszono program dobrowolnych odejść, z którego skorzystało ok. 1250 osób. Ponieważ Huta zaplanowała redukcję zatrudnienia o ok. 1,5 tys. pracowników, w ub. tygodniu podjęto decyzję o rozpoczęciu zwolnień grupowych ok. 250-300 osób.

Wobec trudnej sytuacji huty, a także w kontekście zapowiedzi zwolnień, lokalni politycy już przed kilkoma miesiącami zaczęli lobbować za utworzeniem na pohutniczych terenach należących do spółki Operator ARP częstochowskiej podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec lub Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan.

Choć zgodnie z planami sprzed kilku lat pohutnicze grunty Operatora miałyby zostać objęte Tarnobrzeską Specjalną Strefą Ekonomiczną, ostatecznie uznano, że blisko 18-letnie funkcjonowanie mieleckiej strefy i efekty jej działalności (5,9 mld zł inwestycji, prawie 18 tys. nowych miejsc pracy) to dobre podstawy do wykorzystania jej doświadczeń w tym przypadku.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA