PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Miasto przygotuje kolejny przetarg na zagospodarowanie Nowego Centrum Łodzi

  • Autor: PAP
  • 26 cze 2014 14:53

Miasto przygotuje kolejny przetarg na zagospodarowanie Nowego Centrum Łodzi

- Nie odstępujemy od koncepcji zagospodarowania Nowego Centrum Łodzi i planujemy kolejny przetarg na zbycie tej nieruchomości - poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, komentując decyzję inwestora o wycofaniu się z wykupu działki pod budowę Bramy Miasta.

REKLAMA

Brama Miasta - reprezentacyjny budynek i architektoniczny symbol Łodzi - miała powstać na terenie Nowego Centrum Łodzi. Teren pod budowę obiektu wyceniono na ponad 40 mln zł. W środę magistrat poinformował, że spółka LDZ Brama, która wpłaciła już 12 mln zł w ramach pierwszej raty, ostatecznie wycofała się z transakcji, nie wyjaśniając powodów decyzji.

"Zdaniem ekspertów to w tej chwili najlepsza działka inwestycyjna w Polsce. Jak tylko będzie to możliwe, przystąpimy do kolejnego przetargu na zbycie tej nieruchomości" - zapowiedziała w czwartek na konferencji prasowej Zdanowska.

Prezydent Łodzi przyznała, że wycofanie się inwestora jest ciosem dla miasta, ale przy tak dużych inwestycjach trzeba liczyć się z tego typu perturbacjami. Jako przykład udanej inwestycji, której realizacja przebiegała z problemami, podała Sky Tower we Wrocławiu.

Zdanowska przypomniała, że w trakcie pierwszego przetargu działka cieszyła się dużym zainteresowaniem. "Obecnie projekt zyskał na atrakcyjności, ponieważ potencjalni inwestorzy widzą, że budowa Nowego Centrum Łodzi to nie fikcja, ale konkret w postaci zaawansowanej budowy dworca Łódź Fabryczna i rewitalizacji EC1" - dodała.

Odnosząc się do wysokiej ceny terenu pod Bramę Miasta, który mógłby być przeszkodą dla pozyskania nowego inwestora, Zdanowska zwróciła uwagę, że wartość działki wyznaczona została uchwałą rady miejskiej. Jeśli w kolejnym przetargu nie znajdzie się inwestor, władze miasta będą rozważać obniżenie ceny.

Prezydent Łodzi dodała, że przyczyny wycofania się z transakcji spółki LDZ Brama pozostają nieznane i nie wiadomo, czy były to powody finansowe. Chciałaby spotkać się z byłym inwestorem i wyjaśnić sprawę.

Władze miasta oczekują na opinię prawną, dotyczącą możliwości i terminu ponownego wystawienia działki na sprzedaż.

Umowę przedwstępną o sprzedaży działki pod budowę Bramy Miasta na terenie Nowego Centrum Łodzi podpisano 31 grudnia ub. roku. Za teren o powierzchni ponad 7,5 tys. m kw. spółka LDZ Brama zapłaciła ponad 40 mln zł.

Brama Miasta, której autorem wstępnej koncepcji architektonicznej jest światowej sławy architekt, pochodzący z Łodzi Daniel Libeskind, miała być reprezentacyjnym budynkiem i architektonicznym symbolem Łodzi. Miała łączyć powstające NCŁ z historycznym śródmieściem. Koszt inwestycji, którą planowano zakończyć w 2018 roku, oszacowano na ok. 50 mln euro.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA