PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Michał Olszewski: polityka przestrzenna celem i wyzwaniem dla Warszawy

  • Autor: PAP
  • 29 paź 2015 07:45

Michał Olszewski: polityka przestrzenna celem i wyzwaniem dla Warszawy Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. Fot: © Urząd m.st. Warszawy

Jednym z największych wyzwań Warszawy do 2030 r. będzie uporządkowanie oraz kształtowanie miejskiej polityki przestrzennej - ocenia wiceprezydent stolicy Michał Olszewski. Jak wskazują eksperci w mieście do zagospodarowania jest blisko 60 proc. powierzchni.

REKLAMA

W środę w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbyła się konferencja, podczas której dyskutowano nt. kształtowanej właśnie strategii miasta do 2030 r.

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski ocenił, że jednym z głównych wyzwań dla władz miasta będzie kształtowanie polityki przestrzennej w najbliższych latach.

"Może ona ograniczyć rozwój miasta w niektórych rejonach. Chodzi także o to by trzymała w ryzach miasto. Ma godzić też ogólne interesy gospodarcze z indywidualnymi interesami mieszkańców" - powiedział.

Wiceprezydent ocenił, że w końcowej strategii dominować najprawdopodobniej będzie kwestia podnoszenia jakości życia w mieście. "Jakość życia jest coraz wyższa, mamy coraz lepszy dostęp do usług nie tylko publicznych, ale też np. z zakresu przemysłu wolnego czasu (gałąź gospodarki związana z odpoczynkiem i spędzaniem wolnego czasu). Jest to sektor, który najdynamiczniej w stolicy się rozwija. Przykładowo w ciągu 10 lat w stolicy dwukrotnie przybyło różnego rodzaju restauracji" - dodał.

Olszewski zwrócił uwagę, że w najbliższej przyszłości ważnymi działaniami podnoszącymi jakość życia w mieście będą chociażby: poprawa jakości powietrza, czy kwestia wykorzystania transportu zbiorowego.

Paweł Majkusiak z pracowni architektonicznej "Jems Architekci" wskazywał podczas konferencji, że obecnie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego obejmują zaledwie 36 proc. powierzchni miasta. Dodał, że wielu miejscach miasto się rozlewa, a centrum miasta, kojarzone ze skrzyżowaniem ulic Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich, przesuwa się na zachód w kierunku ronda Daszyńskiego. Jest to m.in. spowodowane brakiem inwestycji i zagospodarowania placu Defilad.

Wskazał jednak, że miejscowe plany zagospodarowania bez odpowiednich narzędzi prawnych, jak np. możliwości scalania gruntów, powoduje, że są one de facto martwe.

Według Majkusiaka w najbliższych latach istotnym wyzwaniem dla miasta będzie "kontrola Wisły". Chodzi o inwestycje, jakie będą tam powstawały, tak by przyciągnąć mieszkańców. Zwrócił uwagę na 60 ha teren przy porcie praskim, który - jego zdaniem - odpowiednio zagospodarowany może stać się lokomotywą zmian na Pradze, "prawym płucem miasta".

Architekt powiedział także, że Warszawa będzie musiała się zmierzyć z problemem mieszkających w blokach z wielkiej płyty. Zwrócił uwagę, że "termin przydatności" tych budynków upływa często ok. 2030 roku. "To jest wielki problem, bo może szykować się hekatomba. Budynki z wielkiej płyty to 30 proc. mieszkań w tym mieście. To będzie bardzo trudne zadanie społeczne, techniczne i finansowe" - zaznaczył.

Wizja nowej strategii Warszawy 2030 ma powstać do końca stycznia 2016 roku. Projekt będzie konsultowany z mieszkańcami, a pod koniec 2017 r. ma być uchwalony przez Radę Miasta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA