PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Mieszkańcy przeciwni powiększeniu Opola

  • Autor: PAP
  • 03 mar 2016 08:03

Mieszkańcy przeciwni powiększeniu Opola Fot. Fotolia

Mieszkańcy każdej z pięciu gmin, których tereny miałyby być włączone do Opola, powiedzieli w konsultacjach społecznych "nie" planom zmiany granic miasta. Przeciw włączeniu terenów tych gmin do Opola w każdej z nich opowiedziało się ponad 90 proc. głosujących.

REKLAMA

W środę wyniki przeprowadzonych na swoim terenie w dniach 15-28 lutego konsultacji przedstawiła gmina Turawa. Przeciw powiększeniu miasta kosztem części obszaru tej gminy opowiedziało się blisko 98 proc. głosujących. Frekwencja wyniosła 52,7 proc.

Opole chce włączyć w swoje granice część należącego do gm. Turawa sołectwa Zawada, gdzie znajduje się centrum handlowe. Jak tłumaczył na zwołanej w środę konferencji prasowej wójt Turawy Waldemar Kampa - gmina, mając takiego inwestora i zapewniony w związku z tym stały wpływ z tytułu podatków do budżetu, zainwestowała m.in. w infrastrukturę turystyczną wokół Jeziora Turawskiego i w kanalizację. Wyemitowano obligacje, które przez najbliższe 3 lata gmina musi wykupić.

Według Kampy jeśli Opole włączy w swoje granice teren sołectwa Zawada z centrum handlowym i do budżetu gminy przestanie wpływać kwota 1,7 mln zł z tytułu podatków z tego terenu, będzie to "tragedia dla całej gminy". "Dlatego mam nadzieję, że głos naszych mieszkańców zostanie wysłuchany i że zwycięży samorząd i demokracja" - dodał.

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski w ub. roku zapowiedział, że chce włączyć w granice miasta tereny 13 sołectw (całych lub ich części) z 5 podopolskich gmin: Dąbrowy, Dobrzenia Wielkiego, Komprachcic, Prószkowa i Turawy. Dzięki temu miasto zyskałoby blisko 9,5 tys. mieszkańców (dziś liczy niespełna 120 tys.) i ponad 5,3 tys. ha. Zdaniem prezydenta dałoby to możliwość rozwoju Opola.

Propozycja prezydenta, poparta w listopadzie przez radę miasta, wzbudziła sprzeciw sąsiednich gmin. Ich mieszkańcy organizowali już protesty, pikiety i blokady dróg w tej sprawie.

W ostatnich dniach wyniki konsultacji społecznych przeprowadzonych na swoim terenie ogłosiły także - prócz Turawy - gminy Komprachcice, Dąbrowa, Dobrzeń Wielki i Prószków. W Dobrzeniu Wielkim przeciw podziałowi gminy i włączeniu części jej terenów do Opola było 99,7 proc. głosujących; w gminie Dąbrowa przeciw zagłosowało 96 proc. biorących udział w konsultacjach; a w Prószkowie i Komprachcicach przeciw było niespełna 94 proc. głosujących.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA