PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Miliony na rewitalizację obszarów zdegradowanych w Bytomiu

  • Autor: PAP
  • 16 gru 2016 15:26

Miliony na rewitalizację obszarów zdegradowanych w Bytomiu fot. Fotolia

Bytom przygotował Gminny Program Rewitalizacji (GPR). Niedawno o opóźnieniu w pracach nad tym kluczowym dla unijnych projektów dokumentem mówił marszałek woj. śląskiego. Teraz miasto udostępniło go do zaopiniowania urzędowi marszałkowskiemu i resortowi rozwoju. 124 mln zł mają być przeznaczone na rewitalizację obszarów zdegradowanych.

REKLAMA

- Pozytywna opinia pozwoli na wydatkowanie pieniędzy unijnych już w 2017 r. - wskazało w piątkowej informacji biuro prasowe bytomskiego magistratu.

Wypracowanie Gminnych Programów Rewitalizacji jest ustawowym wymogiem samorządów, które chcą pozyskiwać zewnętrzne środki na odnowę miast - w tym fundusze unijne, których wdrażanie koordynują urzędy marszałkowskie.

Według wcześniejszych zapowiedzi Bytom, jako miasto szczególnie dotknięte problemami społecznymi i infrastrukturalnymi, miałby dysponować na działania związane z szeroko pojętą rewitalizacją łącznie mniej więcej miliardem złotych. Jest też jednym z trzech miast - obok Łodzi i Wałbrzycha - mających wypracować, przy wsparciu Ministerstwa Rozwoju, modelowe rozwiązania w tym zakresie.

Aby skoordynować wydanie znacznych funduszy Bytom przygotował 7-letni program kompleksowej rewitalizacji i odnowy miasta (2016-2022). Jego podstawą ma być właśnie GPR. W sierpniu br. miasto przesłało do urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego roboczą wersję Programu.

W rozesłanej potem do mediów br. informacji marszałek uznał, że bytomski dokument był wówczas we wstępnej fazie opracowania i brakowało w nim wielu podstawowych elementów. Podczas wrześniowej sesji sejmiku marszałek mówił, że Bytom nie jest gotowy, by sięgnąć po środki na rewitalizację w sposób racjonalny, i przestrzegał przed zagrożeniem możliwości utraty unijnych środków.

W odpowiedzi bytomscy samorządowcy przekonywali m.in., że prace nad Programem idą zgodnie z zamierzeniami, a także że urzędnicy marszałka mają wgląd w każdy ich etap. Władze miasta zwracały uwagę na udział w procesie tworzenia GPR mieszkańców i ich zainteresowanie. Przeprowadzono konsultacje społeczne, w październiku odbyła się też debata z mieszkańcami nad założeniami Programu. - Wszystkie uwagi zasadne zostały uwzględnione w dokumencie - zapewniło w piątek miasto.

Tego dnia magistrat poinformował, że GPR został już złożony w urzędzie marszałkowskim. "Prace nad programem trwały rok i zakończyły się zgodnie z założonym i przedłożonym marszałkowi woj. śląskiego harmonogramem. Kolejnym etapem będzie ocena dokumentu przez Urząd Marszałkowski i Ministerstwo Rozwoju. Pozytywna opinia pozwoli na wydatkowanie pieniędzy unijnych już w 2017 r." - napisali bytomscy samorządowcy.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA