PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ministerialny spór o losy specjalnych stref ekonomicznych

  • Autor: PAP
  • 08 mar 2013 11:59

W poniedziałek minister gospodarki Janusz Piechociński będzie przekonywał na specjalnej konferencji do przedłużenia do 2026 r. funkcjonowania w Polsce specjalnych stref ekonomicznych. Zdaniem ministra finansów strefy nie powinny istnieć dłużej niż do 2020 r.

REKLAMA

Poniedziałkową konferencję "Budowa przewag konkurencyjnych Polski. Rola specjalnych stref ekonomicznych" organizuje Ministerstwo Gospodarki we współpracy z Konferencją Specjalnych Stref Ekonomicznych.

Zachętą do inwestowania w SSE są przede wszystkim zwolnienia podatkowe, ale zgodnie z obecną ustawą o specjalnych strefach ekonomicznych nie powinny one istnieć w Polsce dłużej niż do końca 2020 r.

Ministerstwo Gospodarki chce przedłużenia istnienia SSE do 2026 r., czego wyraz dało podczas styczniowej dyskusji na Radzie Ministrów nad rozszerzeniem obecnie istniejących 14 specjalnych stref ekonomicznych. Rząd nie podjął wówczas decyzji, bo spór się zaostrzył.

Minister nadal podtrzymuje swoje stanowisko - poinformował PAP Wydział Prasowy Ministerstwa Finansów.

Zdaniem ministra finansów Jacka Rostowskiego nie można decydować o przedłużeniu istnienia SSE bez oceny, jak zwolnienia podatkowe w strefach wpływają na rozwój regionalny, likwidację bezrobocia i przyciąganie nowych inwestycji. Tymczasem wyników takiej analizy nie podano - zarzucił ministrowi gospodarki minister finansów w stanowisku przygotowanym na posiedzenie rządu.

Minister finansów wytknął też ministrowi gospodarki - powołując się na zastrzeżenia Najwyższej Izby Kontroli - że już teraz nie ma jednolitych zasad i procedur poszerzania istniejących stref o nowe obszary - w efekcie odbywa się to na ogół z inicjatywy samych inwestorów.

Wątpliwości MF budzą decyzje o objęciu pomocą publiczną np. przedsiębiorców działających w tarnobrzeskiej specjalnej strefie ekonomicznej, tj. Magielek Magiel i Pralnia - usługi czyszczenia i prasowania odzieży, albo Tryumf Sp. z o.o. - producent medali, pucharów okolicznościowych. "W słupskiej specjalnej strefie ekonomicznej jednym z działających inwestorów jest Jeronimo Martins Dystrybucja S.A., właściciel marketów sieci Biedronka" - wytknął minister finansów w swoim stanowisku.

Minister przypomniał, że główną ideą tworzenia SSE było dążenie do złagodzenia bezrobocia w wybranych regionach kraju, tymczasem specjalne strefy "wkroczyły do dużych miast, gdzie poziom bezrobocia jest najniższy i inwestycje lokowane są w regionach z dobrze rozwiniętą infrastrukturą".

Minister gospodarki odpiera wszystkie te zarzuty. Jego zdaniem tacy przedsiębiorcy jak Magielek Magiel i Pralnia oraz Tryumf Sp. z o.o. to najlepszy przykład wspierania małych i średnich przedsiębiorstw. "W sumie zatrudniają 84 pracowników, chociaż zgodnie z warunkami zezwoleń są zobowiązani do zatrudnienia 76" - argumentuje minister.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA