PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ministerstwo da fundusze na modernizacje zabytków

  • Autor: wnp.pl
  • 19 cze 2015 09:26

80 mln zł – to budżet Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dotacje dla inwestorów zainteresowanych renowacjami zabytków. O pieniądze mogą się starać także osoby prywatne – właściciele nieruchomości.

REKLAMA

W Polsce w sumie do rejestru i ewidencji zabytków wpisanych jest około 300 tys. obiektów. W zeszłym roku na 1,6 tys. wniosków o dotację ministerialną dofinansowania doczekało się 400 obiektów, a więc tylko 1/4.

Dotacje ministerialne z reguły dotyczą maksymalnie 50 proc. kosztów kwalifikowanych. W tym roku budżet ministerstwa na ten cel to 80 mln zł. O pieniądze mogą się starać różnego rodzaju podmioty, także osoby prywatne – właściciele nieruchomości. W niektórych przypadkach możliwe jest uzyskanie nawet 100 procentowego finansowania, ale – jak określa regulamin priorytetu - wsparcie takie będzie można otrzymać tylko w szczególnych przypadkach, gdy zabytek posiada wyjątkową wartość, wymaga przeprowadzenia złożonych pod względem technologicznym prac lub gdy stan zabytku wymaga niezwłocznego podjęcia prac.

Wnioski o dotacje ministerialne należy składać w dwóch terminach – do końca października i do końca marca. Niezwykle istotne w przypadku dotacji ministerialnych jest to, że pieniądze mogą być wypłacone jeszcze przed rozpoczęciem prac, a nie na zasadzie refundacji po skończeniu inwestycji – jak ma to miejsce w przypadku funduszy unijnych. Minimalna kwota wnioskowanego dofinansowania z ministerstwa to 25 tysięcy złotych. Podmiot, który stara się o pieniądze musi pamiętać o tym, że w kosztorysie zadania należy uwzględnić wyłącznie koszty niezbędne dla realizacji tego zadania. Nie może w nim być uwzględniony podatek od towarów i usług (VAT) w wysokości której podatnikowi przysługuje prawo do jego odzyskania lub rozliczenia w deklaracjach składanych doUrzędu Skarbowego.

Wnioskodawca ubiegający się o kwotę wyższą niż 50 proc. nakładów koniecznych zobowiązany jest umieścić we wniosku stosowną informację na ten temat wraz z uzasadnieniem. W zawartych we wniosku informacjach określających źródła finansowania zadania można zamieszczać wyłącznie dane dotyczące środków, które na etapie realizacji zadania zostaną ujęte w ewidencji księgowej wnioskodawcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA