PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ministerstwo Gospodarki chce ożywić SSE w Turku

  • Autor: PAP
  • 05 sie 2015 19:32

Wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik zapowiedziała ożywienie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Turku.

REKLAMA

W tym powiecie do końca 2017 r. zamknięta zostanie elektrownia Adamów korzystająca z pobliskich złóż węgla brunatnego. Pomysł na ożywienie terenów inwestycyjnych w Turku polega m.in. na planach włączenia ich do Wałbrzyskiej SSE oraz przygotowaniu oferty atrakcyjnej dla firm z branży motoryzacyjnej.

Temat strefy w Turku został poruszony w środę w Sejmie podczas odpowiedzi na pytanie zadane przez posłów Platformy Obywatelskiej Tomasza Nowaka i Irenę Tomaszak-Zesiuk.

Posłowie byli zainteresowani informacjami o działaniach ministerstwa podjętymi dla ożywienia podstrefy Łódzkiej SSE w Turku. Ich zdaniem władze samorządowe nie powinny zostać same w przeciwdziałaniu negatywnym skutkom przyszłych zwolnień w zamykanej elektrowni i kopalni. Przedstawiając sprawę poseł Tomasz Nowak zwrócił uwagę, że "najistotniejsi w tej sprawie są ludzie - zatrudnienie to ok. 3 tys. miejsc pracy".

Jak powiedziała w Sejmie wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik, "podjęliśmy prace ukierunkowane na pozyskanie dodatkowych miejsc pracy na tym terenie". "Po sprawdzeniu możliwości strefy zobaczyliśmy, że brakuje przede wszystkim infrastruktury inwestycyjnej, która mogłaby ożywić ten teren" - powiedziała.

Ministerstwo chce wykorzystać model zastosowany w Wałbrzyskiej SSE (WSSE) polegający na przygotowaniu z wyprzedzeniem hal inwestycyjnych, do których mogłyby wprowadzić się nowe firmy.

"Największe szanse pozyskania inwestora upatrujemy w strefie wałbrzyskiej, która będzie uzupełniająco przyciągała inwestorów do inwestycji Volkswagena we Wrześni. Wiem, że tam będą lokowali się poddostawcy często z dużym potencjałem produkcyjnym" - mówiła Antoniszyn-Klik.

W oddalonych o ok. 90 km od Turku Białężycach pod Wrześnią powstaje fabryka koncernu motoryzacyjnego Volkswagen. Będzie w niej powstawać nowa wersja samochodu dostawczego VW Crafter. Zakład ma zacząć działać w drugiej połowie 2016 r. Inwestycja powstaje na terenie objętym WSSE.

Wiceminister zapowiedziała, że tereny w Turku mają przejść z ŁSSE do WSSE, co umożliwi wejście w skład klastra motoryzacyjnego i pozyskanie inwestorów z tej branży.

"Strefa wałbrzyska jeszcze w tym miesiącu ma przygotować propozycję inwestycyjną i przejęcia terenów od strefy łódzkiej. (...). Decyzje w tym zakresie powinny zostać podjęte jeszcze w sierpniu. Na poziomie września będziemy mieli gotowy plan ratunkowy dla tego terenu" - zadeklarowała wiceminister.

  • 1
  • 2

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA