PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Na rynek może trafić 46 ha gruntów inwestycyjnych w Chorzowie

  • Autor: Propertynews.pl
  • 19 lut 2014 08:11

Do biura zastępcy Prezydenta Miasta Chorzowa wpłynął wniosek w sprawie objęcia Specjalną Strefą Ekonomiczną terenów należących do Huty Kościuszko S.A. w upadłości likwidacyjnej. Znajdująca się w upadłości likwidacyjnej Huta Kościuszko dysponuje terenem o łącznej powierzchni 46 ha.

REKLAMA

Poprzemysłowy obszar znajduje się w bliskim sąsiedztwie centrum Chorzowa, tym samym w centrum aglomeracji górnośląskiej. Planom dotyczącym zagospodarowania przestrzennego tego obszaru pomogłoby utworzenie tzw. chorzowskiej podstrefy do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Istniejąca od 18 lat Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest największą w Polsce pod względem wartości inwestycji i ilości inwestorów. W strefie działa ponad 180 firm, które zainwestowały łącznie ponad 18 mld zł, tworząc blisko 50 tys. miejsc pracy. Celem jej funkcjonowania jest promocja gospodarcza regionu, stworzenie zachęt ekonomicznych dla dużych, strategicznych inwestorów, generowanie wzrostu PKB w poszczególnych obszarach.

Niewykluczone, że Chorzów mógłby stanowić tzw. podstrefę ekonomiczną do tej katowickiej. Obszar położony w obrębie ulic Nowej, Stacyjnej i Legnickiej przeznaczony jest bowiem głównie na tereny z funkcją nieuciążliwego przemysłu, produkcji i przetwórstwa. Powstało już kilka koncepcji na rewitalizację. Wśród nich znajduje się ta, która zakłada powstanie kopalni wydobywczej na części terenów huty. Spore zainteresowanie przejawia bowiem poważny inwestor z branży górniczej. Szczegóły na razie nie są znane.

W poszczególnych latach specjalne strefy ekonomiczne w Polsce przyciągały inwestycje o coraz większej skali. Wielkość napływającego kapitału determinował stopień ich rozwoju i stopniowe powiększanie powierzchni. Utworzenie podstrefy do Specjalnej Strefy Ekonomicznej, czyli pozostanie przy przemysłowym charakterze chorzowskiego terenu, umożliwiłoby rozwój nowych firm, dających miejsca pracy dla mieszkańców Śląska. Za dobry przykład należy uznać rozwijające się w sąsiedztwie Huty Kościuszko takie przedsiębiorstwa jak: ELCHO, Alstom, Minec, Amber-Szkło, Saternus.

- Powstanie Strefy Ekonomicznej może przynieść korzyści zarówno dla wierzycieli upadłej Huty, z uwagi na zbycie nieruchomości za wyższą cenę, jak i dla miasta poprzez stworzenie dla mieszkańców nowych miejsc pracy - mówi Przemysław Zalewski, syndyk zarządzający majątkiem Huty Kościuszko.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA