PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Na rynku gruntów inwestycyjnych znów zaczyna się dużo dziać

  • Autor: Propertynews.pl
  • 19 maj 2011 15:55

Na rynku gruntów inwestycyjnych znów zaczyna się dużo dziać

Katowicka firma GC Investment SA, która dysponuje ponad 2 mln mkw. ziemi pod projekty komercyjne na Śląsku, w tym roku spodziewa się przeprowadzić 17 transakcji sprzedaży takich terenów. Jej prezes, Michał Goli, zauważa jednak, że znaczącą rolę w procesie pozyskiwania inwestorów pełnią władze miast.

REKLAMA

- W 2008 roku zawarliśmy 11 transakcji z inwestorami, w 2009 roku - 17, a w 2010 roku siedem, ale na rekordową kwotę 100 mln zł. Na ten rok zaplanowaliśmy 17 transakcji i jak na razie prace z tym związane idą zgodnie z planem - zapowiada Michał Goli, prezes zarządu GC Investment SA.

Działalność spółki polega na nabywaniu atrakcyjnych cenowo i lokalizacyjnie śląskich nieruchomości, często poprzemysłowych, którym nadawany jest charakter projektu inwestycyjnego prowadzący do podniesienia wartości gruntu. Firma zajmuje się także obsługą procesów inwestycyjnych.

- Największą grupą chętnych na poprzemysłowe tereny na Śląsku są sieci handlowe, które mimo spowolnienia cały czas prężnie rozwijały się. Z tego typu firmami przeprowadziliśmy już ponad 30 transakcji - podkreśla Goli. - Zaczynami raczkować także na rynku galerii handlowych. Ponadto zauważamy duże zainteresowanie przedsiębiorców gruntami pod lokale gastronomiczne, a także hotele. Nie możemy zamykać rynku także dla dobrych projektów mieszkaniowych - mówi. Podkreśla jednocześnie, że na Śląsk trudno przyciągnąć inwestorów biurowych.

Na Śląsku jest wiele poprzemysłowych gruntów, m.in. bardzo atrakcyjnych cenowo, ale wiążących się z zagrożeniem. Zdaniem Michała Goli, inwestorzy, szczególnie zagraniczni, mają wiele wątpliwości co do lokowania kapitału w poprzemysłowe tereny. - Ich przekształcanie kosztuje wiele pracy i wiąże się z ogromnym nakładem środków - mówi.

Prezes GC Investment uważa, że dużą rolę w procesie pozyskiwania inwestorów pełnią władze miast regionu śląskiego, które muszą współpracować z inwestorami w zakresie realizacji przedsięwzięć, ale przede wszystkim promować cały region, a nie tylko Katowice bądź poszczególne miasta.
- Śląsk trzeba traktować jak aglomerację i pokazywać siłę regionu, prezentując jego zalety i możliwości. Tak naprawdę będąc na Śląsku jesteśmy przecież w jednym, wielkim mieście - zauważa.

Wśród najciekawszych projektów realizowanych przez spółkę jest inwestycja w Bytomiu. - Kupiliśmy tu teren o powierzchni 100 ha. Dzięki współpracy z miastem przekształcamy go, w wyniku czego powstać osiedle mieszkaniowe - zapowiada Michał Goli.

Firma dysponuje także pokopalnianymi terenami w Jaworznie. - To dobre miejsce na inwestycje. Także władze tego miasta są dobrze przygotowane do współpracy z inwestorami - zauważa.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA