PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nadzwyczajne inwestycje na Górnym Śląsku

  • Autor: PAP
  • 12 lip 2016 16:47

Nadzwyczajne inwestycje na Górnym Śląsku Fot. Fotolia

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) w sześciu pierwszych miesiącach br. pozyskała inwestycje za ponad miliard złotych. To wartość, jaką władze strefy założyły pierwotnie na cały 2016 r.

REKLAMA

Jak przekazali we wtorek przedstawiciele KSSE, od początku stycznia br. strefa pozyskała 13 inwestorów, którzy zadeklarowali zatrudnienie łącznie ponad 950 osób. W ostatnich tygodniach strefa udzieliła pozwoleń na pięć przedsięwzięć; dotyczą one gruntów w Ujeździe, Żorach-Osinach, Tychach oraz Częstochowie.

Najnowszymi inwestorami w KSSE zostały: niemiecka firma IFA Powertrain Polska, koreański Sekonix, japońska Toyo Seal Poland, amerykański Guardian Częstochowa oraz polski przedstawiciel sektora małych i średnich przedsiębiorstw - Baby Design Group.

"Każdy inwestor, który chce rozwijać wraz z nami swój biznes jest dla nas ważny. Zarówno największy, reprezentujący międzynarodowy kapitał, jaki i rodzimy, który na przykład przenosi do naszej strefy część produkcji z Chin. (...) Prowadzimy rozmowy z kolejnymi przedsiębiorcami i walczymy o kolejne inwestycje oraz miejsca pracy" - powiedział prezes KSSE Piotr Wojaczek.

Największą od 2012 r. inwestycją w KSSE będzie projekt IFA Powertrain Polska. Producent wałów napędowych i podzespołów do samochodów osobowych i lekkich dostawczych kupił działkę o powierzchni 12,95 ha w Ujeździe (woj. opolskie). Zamierza produkować tam półosie samochodowe, a głównym odbiorcą ma być Daimler AG (producent mercedesów). W fabryce, która ma powstać za ponad 430 mln zł pracę powinno znaleźć blisko 430 pracowników.

W Żorach-Osinach działkę o powierzchni 3,78 ha kupił koreański Sekonix, który zamierza tam produkować oprawy oświetleniowe i moduły LED dla sektora motoryzacyjnego. Wartość inwestycji to 62 mln zł, a zatrudnienie w fabryce ma znaleźć 90 osób (w Żorach ulokowali się też już inni koreańscy inwestorzy - Shelf31 oraz Nifco Korea Poland).

Obecny od lat w Częstochowie amerykański Guardian ma zainwestować ponad 240 mln zł w swój istniejący już zakład wytwarzający m.in. szkło dla kolektorów słonecznych. Do tego samego miasta część dotychczasowej produkcji zamierza przenieść z Chin wywodzący się z regionu rodzinny producent wózków, łóżeczek, krzesełek i fotelików dziecięcych Baby Design Group. Projekt o wartości 4,5 mln zł ma wiązać się z zatrudnieniem 25 osób.

Prowadzoną w tyskiej podstrefie KSSE działalność ma rozszerzyć japońska spółka Toyo Seal Poland. Dzięki inwestycji o wartości 20 mln zł, związanej z utworzeniem 25 nowych miejsc pracy, firma chce zwiększyć moc produkcyjną, a także rozszerzyć jej zakres o podkładki metalowe, będące komponentami wytwarzanych uszczelek.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA