PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Najbardziej atrakcyjne inwestycyjnie miasta w Polsce

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • 29 maj 2014 13:59

Warszawa, Poznań i Wrocław to najbardziej atrakcyjne do inwestowania z polskich miast.

REKLAMA

W 2013 roku w Polsce zostały zarejestrowane łącznie 3653 spółki z udziałem kapitału zagranicznego, z których w 20 miastach powstało ich 2332 - wynika z rankingu Forbesa - Miasta atrakcyjne dla biznesu.

Przoduje oczywiście Warszawa, która przyciągnęła 1325 takich firm. Do drugiego w kolejności Krakowa trafiło ich 207, a do Wrocławia 194. Jak co roku wysokie miejsce zajmuje Lesznowola, która ściąga przede wszystkim firmy z Wietnamu do swojego centrum handlowego w Wólce Kosowskiej.

W największych metropoliach zmienia się wiele, ale w zestawieniu miast atrakcyjnych dla biznesu, przygotowanym przez „Forbesa"i Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, zmieniło się niewiele- poza tym, że czołówka poprawia swoje wyniki.

Warszawa, lider zestawienia, znów powiększyła przewagę nad kolejnymi miastami w rankingu i jej pozycja pozostaje niezagrożona.

Nie znaczy to jednak, że władze stolicy mają powody, aby spocząć na laurach.

Drugie miejsce w zestawieniu utrzymał Poznań,poprawiając wynik w rankingu o niemal 1 punkt. Atrakcyjność inwestycyjna stolicy Wielkopolski rośnie, a korzystają na tym także miejscowości położone w orbicie miasta. W ubiegłym roku w pobliskich Sadach (gmina Tarnowo Podgórne) postanowił zainwestować amerykański gigant Amazon, a we Wrześni- Volkswagen.

Popularnością wśród inwestorów wciąż cieszy się także Wrocław.

Stolica Dolnego Śląska w tegorocznym rankingu miast atrakcyjnych dla biznesu awansowała do pierwszej trójki (z 5. miejsca w ubiegłym roku).

Chętnych do inwestowania we Wrocławiu i okolicy, zarówno tych już obecnych w mieście, jak i zupełnie nowych, nie brakuje.

W 2013 r. nowy zakład we Wrocławiu otworzył fiński koncern Walki Group, producent opakowań konsumenckich i laminatów. Pole do nowej działalności znajdują również hotelarze. W ubiegłym roku powstał tu trzeci w Polsce hotel sieci B&B, a w II kwartale 2014 r. rozpoczęła się budowa pięciogwiazdkowego hotelu sieci Hilton.

W grupie dużych miast na pozycję miast lidera wysunęła się Gdynia, spychając Rzeszów na drugie miejsce. Oba ośrodki poprawiły ubiegłoroczne wyniki, ale to Gdynia dokonała większego skoku.

Korzystne warunki klimatyczne i bliskość portu, który w 2013 roku zaliczył rekordową w swej historii liczbę przeładowanych towarów (17,7 mln ton) i zamierza inwestować w rozbudowę, będą tu ważnymi atutami.

  • 1
  • 2
  • h 2014-05-30 12:55:46
    Wybiórcze e argumenty - przy Poznaniu pisze, że zainwestował w pobliżu Amazon, a przy Wrocławiu ani słowa że zainwestował tam Amazon razy DWA.
  • Czytelnik 2014-05-29 17:57:34
    W końcu Poznań czy Kraków jest na drugim miejscu..?


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA