PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Najlepsza sprzedaż gruntów od 2008 roku - transakcje przekroczyły 5 mld zł

  • Autor: propertynews.pl
  • 12 sty 2018 11:01

Najlepsza sprzedaż gruntów od 2008 roku - transakcje przekroczyły 5 mld zł Emil Domeracki, dyrektor w dziale gruntów inwestycyjnych Colliers International

Malejąca podaż atrakcyjnych działek oraz rosnące koszty zatrudnienia i materiałów budowlanych to główne przyczyny ogromnej aktywności deweloperów na rynku gruntów inwestycyjnych. Według analizy Colliers International, w 2017 roku łączna wartość sprzedaży ziemi wyniosła ponad 5 mld zł. Eksperci Colliers uczestniczyli w 20 transakcjach o wartości 750 mln zł.

REKLAMA

Mieszkaniówka rozgrzewa rynek

Największą aktywność deweloperów w 2017 roku odnotowano w sektorze mieszkaniowym. Tylko w ciągu trzech pierwszych kwartałów ubiegłego roku sprzedaż działek pod mieszkaniówkę stanowiła ponad 70% wszystkich transakcji rynkowych. Rozgrzanie rynku widać także po cenach transakcyjnych za grunty, które osiągają rekordowe wartości. Obecnie wynoszą już ponad 3 tys., a nawet 3,5 tys. zł za metr kwadratowy PUM (powierzchni użytkowej mieszkań), podczas gdy rok temu prognozowano wzrost maksymalnie do 2,5 tys. zł. Co więcej, pojawienie się dobrze przygotowanej technicznie i prawnie działki w atrakcyjnej lokalizacji, na której od ręki można rozpocząć inwestycję, wzbudza gigantyczny entuzjazm inwestorski, doprowadzając wręcz do walki o prawo do zakupu gruntu. W takich sytuacjach ceny niejednokrotnie zwiększają wartość transakcyjną względem 2016 roku o 20%, a nawet 30 proc.

- To efekt znacznej nierównowagi pomiędzy popytem na grunty a ich rokrocznie niższą podażą. Ten trend utrzymuje się już nie tylko w stolicy, ale i największych miastach regionalnych. W 2017 roku deweloperzy przyjęli strategię agresywnego zwiększania banków ziemi, konkurując w procesie zakupowym zarówno ceną, skróceniem okresu negocjacyjnego, jak i zwiększoną gotowością do zawierania transakcji gotówkowych. Ponadto deweloperzy śmielej analizują duże, wieloetapowe inwestycje rozłożone na 6-8 lat – dodaje Emil Domeracki, dyrektor w dziale gruntów inwestycyjnych Colliers International.

W 2017 roku największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się obszary na obrzeżach dużych miast i aglomeracji, w szczególności Wrocławia i Krakowa, do tej pory uważanych za peryferyjne, oraz obszary położone bliżej centrum, wymagające rewitalizacji (Łódź, Trójmiasto i Warszawa).

Kompromisy deweloperów biurowych

W ubiegłym roku efektywna średnia cena gruntów pod zabudowę biurową utrzymała się na stabilnym poziomie. Ale także w tym sektorze zauważalny jest spadek podaży atrakcyjnych działek w dużych miastach. W związku z tym deweloperzy coraz częściej poszukują lokalizacji dotychczas typowych dla budynków klasy B lub kupują centralnie zlokalizowane grunty z istniejącymi kilkunastoletnimi budynkami biurowymi, których stopień eksploatacji i struktura najemców nie są w pełni zadowalające.

  • Polska niszczy prawo i UE 2018-01-12 16:42:05
    Boże chroń Prezydenta RP, Przestępcy którzy mają krew na rękach z ciasnej Mafii, współpracują od lat z aktywowanymi na nowo zamrożonymi agentami dawnego KGB z siedziby w Chełmie, są na sterach władzy Beata Mazurek- jej syn dwa lata temu jako kierownik odpowiedzialny z demontaż pojazdów(auto kasacja) osobiście wyjmował żądło szerszenia które ukąsiło śmiertelne właściciela firmy przy ulicy Okszowskiej 41 w Chełmie Mariana Gębali jego żona działaczka PSL,ukradła dwa tygodnie wcześnie 300tyś złotych z sejfu nieżyjącego już męża w związku ze zgonem niezwłoczne ciało skremowała, tydzień po pogrzebie wycofała pozew o rozwód i podział majątku z Sądu, nieruchomość i dom za 500tyś złotych był objęty aferą gruntową przy podziale musiałaby dopłacać nieżyjącemu( fałszywa wizja bogactwa w aferze gruntowej Rządowej zmusiła zapewne do zabójstwa). Prawdziwy obraz kliki przestępczej PiS-PSL-SLD(gangsterów) i samorządowców.Dom ze szkła boczna ulicy Jagielońskiej na terenach za dawną Fabryką Domów był wybudowany za 500tyś złotych+wyposażenie byłby wyceniony na 800 tyś złotych+działka budowlana nieruchomość za co płacony w powyżej formie podatek byłby kwestią sporną,otóż jak pamiętamy były to tereny rolne przez które biegła linia kolejowa z Chełm Wschodni do Jednostki Wojskowej Sanitarnej przy ulicy Hrubieszowskiej w Chełmie woj. Lubelskie,afera z gruntami za Prezydenta Krzysztofa Grabczuka obecny status przestępcy Wicemarszałek woj.Lubelskiego.modernizacje gruntów miały zatuszować złodziejstwo

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA