PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Najważniejszy jest nietuzinkowy pomysł na zagospodarowanie gruntu

  • Autor: propertynews.pl
  • 29 sie 2014 12:45

Najważniejszy jest nietuzinkowy pomysł na zagospodarowanie gruntu

Dziś największą szansę na realizację mają projekty wymagające nietuzinkowego spojrzenia. Często powstają na gruntach, których przeznaczenie inwestycyjne trzeba poddać modyfikacjom, by w ten sposób stworzyć unikalną część miasta. Tak było w przypadku dawnych browarów królewskich na warszawskiej Woli, kupionych przez Echo Investment czy terenach CH Jupiter nabytych przez Griffin Advisors RE.

REKLAMA

Ożywienie na rynku gruntów inwestycyjnych w pierwszym półroczu 2014 roku, według analityków Colliers International, to zapowiedź wzrostowego trendu transakcji w całym 2014 roku. Emil Domeracki z Colliers International w rozmowie z portalem Propertynews.pl tłumaczy, jakie inwestycje mają największe szanse na realizację w Warszawie i miastach regionalnych.

- Najbardziej widoczne są zmiany w podejściu inwestorów do przeprowadzonych transakcji - znacznemu skróceniu uległ proces negocjacji i tempo zawierania umów. Pomimo dużej podaży gruntów inwestycyjnych, popyt nie został w pełni zaspokojony, przede wszystkim z uwagi na brak nieruchomości, które spełniałyby wymagania deweloperów - mówi w rozmowie z portalem Propertynews.pl Emil Domeracki, starszy specjalista, Grupa Usług Inwestycyjnych, Colliers International.

Głównymi przyczynami, dla których część gruntów nie podlegała obrotowi na rynku, są: niekorzystna lokalizacja czy uwarunkowania prawne nieruchomości, uniemożliwiające efektywne zagospodarowanie nieruchomości.

- Analizując pierwsze półrocze 2014 roku wyraźnie widać, iż sektor biurowy poszukuje najczęściej terenów, na których można zbudować 5 000 - 15 000 mkw. powierzchni użytkowo-biurowej w jednej fazie. Warto jednak pamiętać, że pojawiają się również inwestorzy gotowi na zakup gruntu, który pozwala na realizację nawet 60 000 - 100 000 mkw. Problem w tym, iż takich „uniwersalnych" projektów biurowych w Warszawie, w centralnych lokalizacjach jest mało, a ich stopień przygotowania wymaga znacznego zaangażowania czasowego i finansowego inwestora - tłumaczy Emil Domeracki.

To jednak nie odstrasza kupujących, ponieważ szansę na realizację mają dziś projekty wymagające nietuzinkowego spojrzenia. Powstają na gruntach, których przeznaczenie inwestycyjne poddane modyfikacjom stworzy unikalną część miasta.

- Tak właśnie było przy projekcie dawnych browarów królewskich na Warszawskiej Woli, kupionych przez spółkę Echo Investment czy terenach CH Jupiter i okalających je gruntów, nabytych przez fundusz Griffin Advisors RE. Spodziewamy się kilku następnych transakcji tej skali, zarówno w Warszawie jak i w miastach regionalnych, wskazując szczególnie na Wrocław, Trójmiasto oraz Poznań - wskazuje Emil Domeracki.

Ekspert zauważa, że na rynku pojawili się nowi inwestorzy gotowi zainwestować znaczne sumy na zakup gruntów inwestycyjnych w segmencie komercyjnym. - Rejestrujemy duże, wielohektarowe transakcje ale także mniejsze projekty, jak choćby przygotowany we współpracy z Colliers projekt Grzybowska 37 w Warszawie czy projekt Stoczni Remontowej Nauta SA w centrum Gdyni. Wszystkie te projekty odpowiednio przygotowane budzą zainteresowanie inwestorów analizujących potencjał inwestycyjny dostępnych w Polsce gruntów.

Sprzedaż gruntów prowadzą obecnie bardzo aktywnie jednostki samorządowe, konkurujące z rynkiem „prywatnym", czy rządowe agencje, jak Agencja Nieruchomości Rolnych, Agencja Mienia Wojskowego czy PKP. W dalszym ciągu zauważalną grupą jest rynek roszczeń dekretowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA