PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nieruchomości pod Bramę Miasta ponownie wystawione na sprzedaż

  • Autor: PAP
  • 15 kwi 2015 13:24

Władze Łodzi wystawiły na sprzedaż w trybie licytacji nieruchomości pod budowę tzw. Bramy Miasta. Cena wywoławcza działek to ponad 28,2 mln zł, a licytacja odbędzie się 16 czerwca. Szacuje się, że sama budowa "Bramy Miasta" kosztować będzie ok. 250 mln zł.

REKLAMA

"Brama Miasta" - reprezentacyjny budynek i architektoniczny symbol Łodzi - ma powstać na terenie Nowego Centrum Łodzi. Będzie mogła mieć maksymalnie 17 kondygnacji i 64 m wysokości. Przewidziano możliwość budowy parkingów podziemnych. Część nieruchomości objęta będzie służebnością na rzecz miasta, co oznacza, że teren wokół budynku ma być ogólnodostępną przestrzenią miejską.

W marcu radni zgodzili się na sprzedaż nieruchomości przy ul. Kilińskiego o łącznej pow. ponad 7,5 tys. mkw., które posiadają już miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Prezydent Łodzi ogłosiła już ustny przetarg nieograniczony na sprzedaż nieruchomości, a jako cena wywoławcza przyjęta została najnowsza wycena tego terenu przez rzeczoznawcę, czyli ponad 28,2 mln zł.

Wiceprezydent Łodzi Ireneusz Jabłoński podkreślił w środę na spotkaniu z dziennikarzami, że sprzedaż nieruchomości odbywać się będzie w trybie licytacji, czyli "najbardziej obiektywnej i jednoznacznej formie rynkowej". "Wygra ten, który zaproponuje najwyższą cenę, a licytacja będzie się odbywała w sposób otwarty i jawny" - zaznaczył.

Przyznał, że budowa "Bramy Miasta" to przedsięwzięcie prestiżowe dla miasta jak i przyszłego inwestora, a koszt budowy obiektu szacuje się na 250 mln zł.

Zgłoszenia do udziału w przetargu przyjmowane są do 10 czerwca, a wadium wynosi 3 mln zł. Do ceny nabycia nieruchomości zostanie doliczonych 23 proc. podatku VAT.

Nowa wycena nieruchomości jest o ponad 11 mln zł niższa od tej, za jaką wystawiono działkę na sprzedaż w poprzednim przetargu, który odbył się w 2013 r. Wówczas radni zgodzili się na sprzedaż nieruchomości, dla których nie było jeszcze miejscowego planu zagospodarowania, za nie mniej niż 40 mln zł (wartość działek wyceniana była wówczas przez rzeczoznawcę na 17 mln zł).

Do tego przetargu stanął jeden inwestor - spółka LDZ Brama. Umowę przedwstępną o sprzedaży podpisano z końcem 2013 r., ale pół roku później magistrat poinformował, że spółka, choć wpłaciła 12 mln zł pierwszej raty, ostatecznie wycofała się z transakcji.

Inwestor, który obecnie wygra licytację, będzie zobowiązany do wybudowania "Bramy Miasta" w ciągu 60 miesięcy od daty podpisania umowy sprzedaży. Jeżeli nie wywiąże się z tego terminu będzie musiał zapłacić karę umowną w wysokości 10 mln zł.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA