PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Niezwykła inwestycja połączy wyspy Uznam i Wolin

  • Autor: PAP
  • 07 wrz 2017 15:06

Niezwykła inwestycja połączy wyspy Uznam i Wolin Fotolia

Cztery konsorcja z Chin, Polski i Włoch złożyły swoje oferty w przetargu na projekt i budowę tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu. Najniższa zaoferowana kwota to blisko 620 mln zł, a najwyższa - ponad 825 mln zł.

REKLAMA

Swoje oferty złożyły dwa konsorcja z Włoch, a także konsorcja z Chin i Polski - poinformowały w czwartek służby prasowe świnoujskiego magistratu.

Najniższą cenę zaproponowało włoskie konsorcjum Toto S.p.A Costruzioni Generali, które chce wybudować tunel za blisko 618,6 mln zł. Kolejne włoskie konsorcjum - Astaldi S.p.A. - podało cenę blisko 725,1 mln zł. Porr Polska Infrastructure S.A. chce wybudować tunel za około 793,2 mln zł, a China Harbour Engineering Company Ltd - za prawie 825,9 mln zł.

"Dobrą wiadomością jest to, że kwoty w dwóch ofertach mieszczą się w środkach, które zostały zaplanowane na tę inwestycję" - podkreślił cytowany w komunikacie prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Jak wynika z informacji szczecińskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wszyscy oferenci zaoferowali czas realizacji skrócony do 48 miesięcy. Jeżeli nie będzie odwołań od wyboru wykonawcy, to podpisania umowy na realizację tunelu można spodziewać się pod koniec br. - podała Dyrekcja.

Tunel w Świnoujściu powinien powstać do końca 2021 r.

Świnoujski magistrat szacuje, że łączny koszt inwestycji to 912 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniesie ponad 772 mln zł. Pozostałą kwotę zabezpiecza budżet miasta Świnoujście.

Całkowita długość trasy wyniesie ok. 3,4 km, w tym 1,44 km tunelu, który - zgodnie z decyzją środowiskową z 2010 r. - zostanie wykonany w technologii "tarczy drążonej". Średnica wewnętrzna tunelu wyniesie 12 m; powstanie w nim dwukierunkowa jezdnia z pasami ruchu o szerokości 3,5 m, a poniżej jezdni - tunel ewakuacyjny.

Świnoujście leży na kilkudziesięciu wyspach, z których tylko trzy są zamieszkane - Uznam, Wolin i Karsibór. Na wyspie Uznam znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska wraz z obiektami turystyczno-uzdrowiskowymi; żyje tu 80 proc. mieszkańców Świnoujścia. Miasto nie ma drogowego połączenia z siecią tras krajowych, ale działają w nim dwie przeprawy promowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA