PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowa Huta jak małe Mazury?

  • Autor: propertynews.pl
  • 06 gru 2017 16:18

Nowa Huta jak małe Mazury? Przylasek Rusiecki, wizualizacja

W przyszłym roku rozpoczną się inwestycje na terenie Przylasku Rusieckiego, położonego w Nowej Hucie. Na początek zrealizowane zostaną 3 projekty infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej o wartości blisko 31 mln zł. Zarząd Województwa Małopolskiego właśnie zdecydował o ich dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

REKLAMA

Przylasek Rusiecki – nowy początek

 Jest wśród nich projekt Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. mający na celu kompleksowe zagospodarowanie  terenu, na którym znajduje się zbiornik wodny, co oznacza to, że najpóźniej za 3 lata powstanie pierwszy, ważny element Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki”, a Małe Krakowskie Mazury zyskają wreszcie profesjonalną infrastrukturę turystyczno-rekreacyjną.

Stara Żwirownia i jej nowe życie

Kompleks 14 zbiorników wodnych w Przylasku Rusieckim powstał w dawnym zakolu Wisły,
 gdzie w latach 50. i 60. XX wieku gdzie wydobywano żwir na budowę kombinatu metalurgicznego, stąd wywodzi sie nazwa tego obszaru - żwirownia. Przez lata największy ze zbiorników (potocznie nazywany zbiornikiem numer 1) był i jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców Nowej Huty i okolic. Niestety, teren w niczym nie przypomina miejskiego kąpieliska - brakuje toalet, przebieralni i zagospodarowania terenu. Od przyszłego roku czas na zmiany - Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. rozpocznie tam inwestycje, które zmienią te tereny w tętniące życiem miejsce i przestrzeń przyjazną dla mieszkańców. Stara żwirownia zyska więc nowe życie.

Ochrona bioróżnorodności

Jednym z najważniejszych aspektów w trakcie opracowywania koncepcji zagospodarowania terenów w Przylasku Rusieckiego było zachowanie przyrodniczych, widokowych oraz krajobrazowych walorów tego miejsca i w miarę możliwości jak najmniejsza ingerencja w środowisko naturalne. Znalazło to również odzwierciedlenie w planowanych nasadzeniach. Projekt zieleni będzie bazował na rodzimych gatunkach drzew, krzewów i traw. Pojawią się więc jesiony wyniosłe, czeremchy, wierzby Iwa, derenie, czarne bzy, tataraki, czy trzmieliny pospolite. Niewątpliwą atrakcją Przylasku Rusieckiego będzie łąka kwietna, kwitnąca od wiosny do jesieni.

Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki”

Powierzchnia terenu objętego projektem wynosi ponad 26 hektarów. Szacunkowa, łączna wartość nakładów inwestycyjnych jest określana na kwotę niemal 10 milionów złotych. Dofinansowanie z Funduszy Europejskich przekroczy połowę tej kwoty. Prace w Przylasku rozpoczną się w połowie przyszłego roku i potrwają dwa lata.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA