PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowa Huta zmieni oblicze

  • Autor: PAP
  • 09 paź 2015 18:08

Nowa Huta zmieni oblicze Nowa Huta

Minister skarbu Andrzej Czerwiński podpisał w piątek umowę z rektorami trzech krakowskich uczelni powołującą spółkę, która na rewitalizowanych terenach Nowej Huty będzie tworzyć "przestrzeń dla rozwoju innowacyjnej gospodarki".

REKLAMA

Sygnatariuszami umowy z ministrem skarbu są Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska i Uniwersytet Rolniczy.

"Pierwszy raz, gdy spotkałem się z tym pomysłem stałem się jego orędownikiem nie dlatego, że ktoś mnie przekonał, ale że taka powinna być tendencja - zdecentralizowania zarządzania, którą realizuje rząd" - zaznaczył minister Czerwiński.

Jak przekonywał, majątek Skarbu Państwa jest przekazywany w "dobre ręce, które go powiększą". "Jestem spokojny o wynik za parę lat" - zaznaczył.

Spółka pod nazwą Laboratorium Inteligentnego Miasta i innowacyjnej Gospodarki SA będzie się mieścić w dawnym centrum administracyjnym krakowskiej huty ArcelorMittal. Działalność spółki będzie związana z przygotowywanym na tych terenach projektem inwestycyjnym "KRK NH2".

Spółka została powołana do przekształcenia terenów wokół krakowskiej huty w innowacyjny park technologiczny, grupujący centra badawcze, laboratoria wdrożeniowe i biura projektowe przedsiębiorstw. Jej celem jest zrealizowanie parku technologicznego pod nazwą "KRK NH2" i zarządzanie nim.

Skarb Państwa wnosi do Laboratorium Inteligentnego Miasta i Innowacyjnej Gospodarki nieruchomości, na których powstaną laboratoria i ośrodki badawcze. Dzięki aportowi będzie akcjonariuszem większościowym nowego podmiotu. Środowisko akademickie będzie wyrażać zgodę na kolejne etapy przekształcania tych terenów.

Najważniejszymi zadaniami zarządu nowo powołanej spółki będzie opracowanie masterplanu dla poprzemysłowego terenu, przebudowa układu kolejowego, likwidacja nieczynnych instalacji technicznych i przebudowa czynnych instalacji, rekultywacja terenu i uzbrojenie go we wszelkie niezbędne instalacje.

Zdaniem wojewody małopolskiego Jerzego Millera zawiązanie spółki to kluczowe wydarzenie dla przekształcania terenów poprzemysłowych przekazanych Skarbowi Państwa przez ArcelorMittal. Dotychczas na tych terenach, zbędnych z punktu widzenia produkcji hutniczej zainicjowano działania zmierzające do powstania Centrum Kreatywności i Dizajnu oraz Centrum Konserwacji i Magazynowania.

"Nie byłoby tego, gdyby nie odwaga ArcelorMittal i ministra skarbu państwa, bo nie są to rutynowe procedury postępowania, a także odwagi miasta przy przyjmowaniu odpowiedniego studium zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu" - powiedział Miller - "To przywrócenie miastu terenu, który do tej pory było ogrodzony, niedostępny. Nowa Huta jest traktowana lepiej niż pozostałe dzielnice, bo tu się kładzie podwaliny pod szybki wzrost" - dodał. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA