PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowe Centrum Łodzi ożyje. Ostatni etap rewitalizacji EC1

  • Autor: PAP
  • 03 sty 2017 15:57

Nowe Centrum Łodzi ożyje. Ostatni etap rewitalizacji EC1 Fot. Fotolia

W tym roku mają rozpocząć się prace renowacyjne w ostatniej, niezrewitalizowanej jeszcze, części kompleksu dawnej łódzkiej elektrowni EC1, gdzie mieści się już m.in. planetarium. Na odnowionej powierzchni ma działać Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.

REKLAMA

O ostatnim etapie prac związanych z rewitalizacją przemysłowych przestrzeni dawnej zabytkowej elektrowni EC1, w których mają funkcjonować instytucje kultury, edukacji i rozrywki poinformowała we wtorek na spotkaniu z mediami prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

"Zaczynamy końcowy etap przemian dotyczących EC1, w której zrewitalizowanej części EC1 Wschód będzie znajdowało się Narodowe Centrum Kultury Filmowej, a w EC1 Zachód - Centrum Nauki i Techniki. Teraz zaś rozpoczynamy remont EC1 Południowy Wschód" - powiedziała.

Szacowana wartość inwestycji to 20 mln zł brutto, z czego blisko 14 mln ma pochodzić z funduszy unijnych. Środki udało się pozyskać po pomyślnej ocenie formalnej i merytorycznej projektu pod koniec ubiegłego roku. Jak dodała Zdanowska, do 9 stycznia br. wykonawcy mogą zgłaszać oferty w ogłoszonym przetargu. Roboty mają rozpocząć się w tym roku.

"Na prace rewitalizacyjne przewidzieliśmy 23 miesiące od momentu podpisania umowy. Na dalszych etapach będziemy ogłaszali przetargi dotyczące wyposażenia. Zakładamy, że cały projekt zakończy się do końca 2018 roku" - powiedziała kierownik Wydziału Rozwoju "EC1 Łódź - Miasto Kultury" Magdalena Kosiada-Sylburska.

Rewitalizacją zostaną objęte budynki dawnych warsztatów mechanicznych, które w przeszłości obsługiwały elektrociepłownię. Obecnie znajdują się one w złym stanie technicznym. Po zakończeniu ich renowacji i rozbudowie, na powierzchni ok. 2,5 tys. m kw. swoją siedzibę będzie miało Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej.

"Równolegle do prac związanych z modernizacją, trwają prace merytoryczne nad przygotowaniem programu centrum. W części będziemy instytucją otwartą dla wszystkich, w której będzie można korzystać z najnowszych osiągnięć przemysłu gier komputerowych, zapoznawać się z najnowszymi komiksami. Będą też specjalne sale prezentujące nowe technologie i pierwsza w Polsce trzykondygnacyjna galeria komiksu. Będziemy także edukować w zakresie tworzenia aplikacji oraz komiksów" - podkreślił dyrektor Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej Adam Radoń.

Znajdujący się w centrum Łodzi kompleks "EC1 Łódź - Miasto Kultury" to jeden z głównych - obok nowego dworca Łódź-Fabryczna - obiektów tzw. Nowego Centrum Łodzi (NCŁ) - projektu rewitalizacyjnego obejmującego obszar ok. 100 ha, które w ciągu najbliższych lat ma zamienić się w atrakcyjną przestrzeń publiczną.

Proces rewitalizacji EC1 prowadzony pod nadzorem konserwatorskim rozpoczął się w 2010 r. Do tej pory w EC1 Wschód i EC1 Zachód gruntownie odnowiono łącznie ok. 38 tys. powierzchni za 265 mln zł. Mieszczą się w nich m.in. nowoczesne planetarium, które w ciągu roku działalności odwiedziło blisko 150 tys. widzów; Narodowe Centrum Kultury Filmowej i Łódź Film Commission oraz największe w Polsce Centrum Nauki i Techniki, którego otwarcie zaplanowane jest na 17 listopada br. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA