PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowe grunty pod inwestycje na Podlasiu

  • Autor: PAP
  • 11 paź 2017 15:19

Nowe grunty pod inwestycje na Podlasiu fot. Pixabay

Gmina Zabłudów, w sąsiedztwie Białegostoku, przygotuje ok. 4,5 ha pod inwestycje. Na ten cen przeznaczono 2,3 mln zł ze środków Unii Europejskiej. Koszt inwestycji to ponad 5 mln. złotych.


REKLAMA

Tereny dla inwestorów powstaną przy drodze krajowej nr 19 (będzie przebudowany krótki odcinek tej drogi), od strony Białegostoku i ma to być atut dla firm, które będą chciały tu zainwestować - mówił burmistrz Zabłudowa Adam Tomanek.

Dotacja obejmuje dwa projekty: uzbrojenie terenów (m.in. sieć kanalizacyjna, oświetlenie, sieć elektroenergetyczna) i przebudowę drogi krajowej i budowę gminnej drogi dojazdowej. Cała inwestycja ma być gotowa do końca 2018 r.

Burmistrz podkreślił, że gmina potrzebuje inwestorów, przedsiębiorców, bo blado wypada w różnych wskaźnikach dotyczących rozwoju społecznego i gospodarczego w powiecie, jak i województwie. - Dlatego wszystkie inwestycje rozwojowe są bardzo istotne - powiedział Tomanek. Dodał, że być może w przyszłości należałoby rozważyć, czy nie starać się o objęcie tych terenów strefą ekonomiczną. W Zabłudowie działa jedna z podstref Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- To niełatwe projekty, ponieważ (...) ingerują w drogę krajową, ale to także są atuty, atuty dla tych terenów, które są w doskonałej lokalizacji i przy wykorzystaniu środków unijnych spowoduje, że to miejsce będzie atrakcyjne dla inwestorów - powiedział wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno.

Wicemarszałek dodał, że w obecnej edycji Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego 2014-2020, z którego trafiają do regionu środki UE, na przygotowanie terenów inwestycyjnych jest ok. 150 mln zł.

W latach 2007-2013 wydano 89,2 mln zł unijnej dotacji z poprzedniego RPO na tereny inwestycyjne w Podlaskiem. Samorządy Wysokiego Mazowieckiego, Łap, Czyżewa, Grajewa, Hajnówki, Białegostoku, Narewki, Bielska Podlaskiego, Szczuczyna i Łomży uzbroiły pod potrzeby inwestorów 114 ha gruntów - podsumował urząd marszałkowski.

Z bieżącego RPO - dotychczas - ma powstać 93,5 ha inwestycyjnych w Zambrowie, Augustowie, Łapach, Supraślu, Białymstoku i Zabłudowie. Łącznie z UE wydano na ten cel 51,6 mln zł. Dotację dostanie również miasto Sejny (1,4 mln zł), ale umowa ws. przyznania dotacji nie jest jeszcze podpisana - poinformował PAP urząd marszałkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA