PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Nowe obszary dla inwestycji

  • wnp.pl
  • 18 maj 2017 15:16

Nowe obszary dla inwestycji Shutterstock

Dobra opinia o polskich pracownikach, a nie sytuacja polityczna to główny czynnik, determinujący decyzje o lokowaniu inwestycji - wynika z debaty "Inwestycje zagraniczne w Europie Centralnej", która odbyła się podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

REKLAMA

Od początku transformacji zarówno Polska i kraje naszego regionu były atrakcyjne dla inwestorów zagranicznych. W zasadzie nieprzerwanie od 1991 roku mieliśmy do czynienia z napływem kapitału zagranicznego. Z danych na koniec 2015 roku wynika, że bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce to kwota 712 mld zł co stanowi 40 proc. PKB. Inwestycje te to głównie przemysł, usługi finansowe, handel. Pozostałe kraje regionu, zwłaszcza te mniejsze w relacji do gospodarki mają jeszcze więcej kapitału bo ponad 69 proc. PKB – Węgrzy, 62 proc. PKB – Czechy, 56 proc. Słowacja. Nie należy zapominać, że to inwestorzy zagraniczni pomagali w procesie prywatyzacji. Wchodzili na nasz rynek po to, żeby być bliżej lokalnego konsumenta.

- Z punktu widzenia zmian, które zachodzą na arenie międzynarodowej można powiedzieć, że pewien model napływu inwestycji zagranicznych do Polski, czy innych krajów regionu zaczyna się wyczerpywać, ponieważ w zasadzie wszyscy poważni gracze są w tych krajach obecni. Nowych podmiotów raczej ciężko się spodziewać. Nawet jeśli przyciągamy jakąś inwestycję zagraniczną, to wiąże się to z dużą konkurencją ze strony innych krajów i  wysokimi kosztami. Czy w najbliższych latach inwestorzy zagraniczni zamierzają inwestować więcej , mniej czy mniej więcej tyle samo co w ostatnich latach – pytał moderator debaty Adam Czerniak, główny ekonomista Polityki Insight.

Patryk Borzęcki, dyrektor zarządzający ds. przetwórstwa, usług na kraje Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju stwierdził, że inwestycje zagraniczne nie tylko w Polsce ale i w innych krajach przybierają nowy kształt, wchodzą w nowe obszary.

- Kraje, które są bardziej rozwinięte nie mają preferencji co do inwestycji zagranicznych, bo czym mogą się one różnić od inwestycji krajowych. Należałoby patrzeć na inwestycje bardziej ogólnie i w takim kontekście, że inwestycje realizowane przez polskie podmioty w krajach, które osiągnęły pewnie poziom rozwoju. Lub zastanowić się, czy wspierać i dotować inwestycje zagraniczne, które służą wspieraniu dobrze rozwiniętych bogatych firm zagranicznych kosztem środków, które posiadają kraje o niższym poziomie rozwoju – mówił ekspert.

REKLAMA

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA